Informacja o projekcie W roku szkolnym 2018/2019 W roku szkolnym 2018/2019 cz,II W roku szkolnym 2019/20

Projekt "Inspiracje naukowe"

Informacja o projekcie

Projekt „Inspiracje Naukowe”

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w projekcie pn. „Inspiracje naukowe” POWR.03.01.00-00-T085/18 realizowanym na Politechnice Krakowskiej  wspólnie z Wydziałem Inżynierii i Technologii Chemicznej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020,  współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Okres realizacji Projektu: od 02.01.2019 r. do 30.11.2021 r.
Oferta jest skierowana do uczniów klas: VII i VIII.
 W ramach projektu uczestnicy biorą udział w zajęciach dydaktycznych zorganizowanych w
4 modułach tematycznych: INSPIRACJE EKOLOGICZNE, INSPIRACJE KREATYWNE, INSPIRACJE CHEMICZNE, INSPIRACJE FIZYCZNO-MATEMATYCZNE przy wykorzystaniu zasobów uczelni - kadry dydaktycznej, laboratorium, itp.

Proj. przyczyni się do:

wzrostu aktywizacji społecznej i zawodowej

poszerzenia wiedzy ogólnej i specjalistycznej oraz rozwoju zainteresowań

pobudzenia aktywności edukacyjnej i kulturalnej

wzrostu zapobiegania społecznemu wykluczeniu

Uczniowie naszej szkoły mają okazję zdobyć wiedzę, której na pewno nie przekazują szkolne podręczniki. Cały proces uczenia odbywa się metodami empirycznymi: poprzez eksperymenty, doświadczenia, zajęcia laboratoryjne, warsztatowe i szereg praktycznych działań.

Podczas zajęć na Politechnice uczniowie mieli już okazję: zaprojektować miasto na Marsie, poznać inny świat matematyki, zgłębić wiedzę na temat składników budulcowych, odżywczych i energetycznych obecnych w produktach spożywczych,  wyprodukować własne kosmetyki, zbudować budki lęgowe dla ptaków, zbudować własne instrumenty muzyczne.

Ogromną popularnością cieszą się zajęcia w laboratorium, gdzie młodzi chemicy, ubrani w profesjonalne fartuchy, rękawiczki, mierzą, ważą, mieszają, by uzyskać pożądaną substancję. Jednakże, wszystkie zaproponowane formy działań stanowią dla podopiecznych wspaniałą przygodę naukową. Dodatkowym walorem jest możliwość efektywnej współpracy, wymiany doświadczeń, spostrzeżeń. A wszystko to bez stresu i oceniania.

Ponadto, w ramach projektu, uczniowie mają szansę spędzić kilka godzin w murach wyższej uczelni, co dla wielu z nich stanowi jedyną taką okazję i niezapomniane przeżycie.

rok 2019/20