Bezpieczeństwo uczniów Wymagania edukacyjne Szkolny Program Wychowawczo - Profilaktyczny - projekt Wychowanie do życia w rodzinie (wdż) Egzamin ósmoklasisty - dostosowania Bezpieczny internet Kolędy Projekt Zielona szkoła - Radków 15-19 kwietnia 2024 Uczniowie przewlekle chorzy w szkole. Karta rowerowa

Wychowanie do życia w rodzinie (wdż)

Podstawa programowa przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie - wymagania ogólne

1. Ukazywanie wartości rodziny w życiu osobistym człowieka. Wnoszenie pozytywnego wkładu w życie swojej rodziny.
  2. Okazywanie szacunku innym ludziom, docenianie ich wysiłku i pracy, przyjęcie postawy szacunku wobec siebie.
  3. Pomoc w przygotowaniu się do zrozumienia i akceptacji przemian okresu dojrzewania. Pokonywanie trudności okresu dorastania.
  4. Kształcenie umiejętności przyjęcia integralnej wizji osoby. Wybór i urzeczywistnianie wartości służących osobowemu rozwojowi. Kierowanie własnym rozwojem, podejmowanie wysiłku samowychowawczego zgodnie z uznawanymi normami i wartościami. Poznawanie, analizowanie i wyrażanie uczuć. Rozwiązywanie problemów.
  5. Pozyskanie wiedzy na temat organizmu ludzkiego i zachodzących w nim zmian rozwojowych w okresie prenatalnym i postnatalnym oraz akceptacja własnej płciowości. Przyjęcie integralnej wizji ludzkiej seksualności. Umiejętność obrony własnej intymności i nietykalności oraz szacunek dla ciała innej osoby.
  6. Uświadomienie i uzasadnienie potrzeby przygotowania do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny. Zorientowanie w zakresie i komponentach składowych postawy odpowiedzialnego rodzicielstwa.
  7. Korzystanie ze środków przekazu, w tym z Internetu, w sposób selektywny, umożliwiający obronę przed ich destrukcyjnym oddziaływaniem.

Tematyka_zajec_wychowanie_do_zycia_w_rodzinie_KLASA_4.pdf

Tematyka_zajec_wychowanie_do_zycia_w_rodzinie_KLASA_5.pdf