Filia Pawlikowice 2023-2024

Aktualne wydarzenia - październik 2023

PRÓBNY ALARM PRZECIWPOŻAROWY

DMUCHAMY NA ZIMNO…

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich przedszkolaków w dniu 6 listopada 2023 roku, w naszym przedszkolu został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie stopnia opanowania przez dzieci i pracowników przedszkola umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem oraz, poruszania się w budynku zgodnie z drogami ewakuacji i przejścia na wyznaczony teren zbiórki. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie przedszkolaki i personel obecny w budynku przedszkola. Na umówiony sygnał dźwiękowy i głosowy, zgodnie z procedurą ewakuacji wszyscy opuścili budynek przedszkola wyjściami ewakuacyjnymi w czasie 1 minuty i 13 sekund. Wszyscy udali się na umówione miejsce zbiórki.

Cieszymy się, że akcja ewakuacji przebiegła bardzo sprawnie, mając jednocześnie nadzieję, że umiejętność szybkiego opuszczania zagrożonego budynku nigdy nam się nie przyda.

Średniaki

Miesiąc październik "Średniaki" podsumowały zabawami i zadaniami Pani Jesieni. Główne ich cele to: rozwijanie u dzieci umiejętności matematycznych, poszerzenie wiedzy przyrodniczej dotyczącej jesieni, rozwijanie ekspresji muzycznej i plastycznej.

Zajęcia taneczne w grupie "Średniaków"

Teatrzyk kukiełkowy

23 października 2023r. do naszego przedszkola przyjechał teatrzyk objazdowy TOMMY KIDS z przedstawieniem pt. “Czerwony Kapturek”. Bajka, chociaż wszystkim dzieciom bardzo dobrze znana, to zawsze chętnie przez nich oglądana. Była kolorowa scenografia, wspaniałe, pięknie ubrane kukiełki, oraz świetna oprawa muzyczna. Mali widzowie bardzo żywiołowo reagowali na pojawiające się postacie, przeżywały losy małej dziewczynki, złego wilka, miłej babci i mądrego, odważnego gajowego. Bajka przypomniała dzieciom, że zawsze należy być ostrożnym i nie ufać nieznajomym. Wszystkie przedszkolaki bawiły się wyśmienicie.

Ścieżka sensoryczna - dary lasu

grupa Średniaków

Matematyczne zajęcia popołudniowe

w grupie mieszanej Średniaki i Starszaki

Praca plastyczna "Grzybek" w grupie Średniaków

Nasza pani jest kochana, zawsze ma dla dzieci czas.

Zwykle pani śpiewa, ale dziś posłucha nas.

13 października w naszej placówce odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystości obecne były wychowawczynie wszystkich grup, pracownicy obsługi, oraz wspaniałe przedszkolaki. W piękny, słoneczny jesienny dzień dzieci z wszystkich grup wiekowych podziękowały nauczycielkom oraz pracownikom obsługi za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Poprzez wiersze, piosenki oraz życzenia dzieci wyraziły swoją wdzięczność za codzienną opiekę nad nimi, za trud, cierpliwość, miłość i wielkie poświęcenie. Dodatkiem do życzeń była moc gorących słów i uścisków.

Zajęcia taneczne w grupie Maluchów

Robimy awkarium w słoiku

Grupa starszaków

TEATRZYK „ARKA NOEGO”

11 października 2023 r., po raz pierwszy w tym roku szkolnym, gościliśmy Teatr Eden z Wieliczki, tym razem ze spektaklem pt: „Arka Noego”. Podczas oglądania przedstawienia poznaliśmy historię biblijnego bohatera Noego, ciężką jego pracę przy budowie arki, a także konsekwencję, mimo różnych przeciwności. Podczas przedstawienia aktorzy angażowali dzieci do współpracy. Przedszkolaki pomagały w budowaniu arki, w sprzątaniu narzędzi, a także czyściły zęby lwa. Zabawa w małego aktora sprawiała im wiele radości. Spektakl pozwolił zrozumieć dzieciom, jak ważną wartością w życiu człowieka jest szeroko pojęte dobro.

Pierwsze zajęcia taneczne w grupie starszaków

Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na te zajęcia i wszystkim bardzo się podobały.

Spotkanie autorskie

W dniu 05.10.2023r. do naszego Przedszkola przybyła autorka bajek dla dzieci- pani Jolanta Kobiel-Gurgul. Podczas spotkania pisarka przeczytała fragmenty swoich książeczek oraz przybliżyła dzieciom proces ich powstawania. Przedszkolaki z zaciekawieniem przysłuchiwały się tym opowiadaniom oraz zadawały wiele pytań, na które Pani Jolanta chętnie udzielała odpowiedzi. Na sam koniec wizyty, dzieci otrzymały książeczki z imienną dedykacją a także zostały wykonane pamiątkowe fotografie. To spotkanie wywołało wiele pozytywnych wrażeń i na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci J

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października. Święto to zostało ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt oraz zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i zachęcenie do wspierania ich ochrony.

W naszym przedszkolu uczciliśmy to święto 4 października. Celem naszych działań, było uświadomienie przedszkolakom, że zwierzęta, to istoty, które potrafią czuć i o które należy dbać, bo często potrzebują naszej pomocy.

W tym dniu w naszym przedszkolu rozbrzmiewały piosenki o zwierzętach, czytaliśmy bajki i oglądaliśmy ciekawe filmy przyrodnicze o różnych gatunkach zwierząt, a także piękne albumy ze zwierzętami. Dzieci słuchały i odgadywały odgłosy zwierząt, oraz rozwiązywały zagadki o zwierzętach, uczestniczyły w zabawach ruchowych, w których tematem przewodnim były zwierzęta, ale również grały w grę planszową związaną ze zwierzętami. Powstało wiele pięknych prac o naszych milusińskich. Przedszkolaki bardzo chętnie opowiadały o tym, w jaki sposób opiekują się zwierzątkami, które mają w swoich domach. Zwróciliśmy także uwagę na zwierzęta żyjące w schronisku i na potrzebę pomagania im.

Utrwalamy numery alarmowe- zajęcia interaktywne w grupie średniaków

Zasady ruchu drogowego

Nauka poprzez praktykę- bezpieczne przejście przez pasy - grupa średniaków

Pierwsze zajęcia na basenie

Dla wszystkich dzieci z najstarszej grupy, które jeżdżą na basen, ten pierwszy wyjazd był bardzo ekscytujący, sprawił wiele radości i wywołał uśmiechy na wszystkich twarzach.