Filia Pawlikowice 2022/2023

Aktualne wydarzenia - listopad 2022

Listopadowe aktywności w zerówce

30.11.2022 r. grupy „Średniaki” i „Zerówka” uczestniczyły w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce. Odbyły niezwykłą podróż po krainie Solilandii.

„Odkrywamy Solilandię” to specjalnie przygotowana trasa z myślą o najmłodszych. Dzieci mogły zobaczyć piękno kopalni, dowiedzieć się wielu interesujących faktów i posłuchać bajkowych opowiastek. Pod czujnym okiem pań wychowawczyń oraz bardzo miłych pań przewodniczek, dzieci, pokonując wiele schodów, znalazły się w krainie Soliludków. Chętnie włączały się w rozmowy z paniami przewodniczkami, zaciekawione zadawały pytania. Udało im się obudzić skrzata Soliludka, który towarzyszył im w dalszej wędrówce. Podczas podróży po solnych podziemiach spotkały Skarbnika, co było celem całej wędrówki. Kierowane jego opowieścią o księżniczce Kindze, księciu Bolesławie i górnikach, mogły wcielić się w te postacie. W mini scence teatralnej zaprezentowały się znakomicie.

Dzieci poznały Kopalnię Soli „Wieliczka”, dowiedziały się co nieco o górnikach, o ich pracy, a także o sposobach wydobywania soli.

Wspólnie pokonaliśmy ok. 3,5 km i prawie 800 schodów. To nie lada wyzwanie, ale dzieci były bardzo dzielne i zmotywowane chęcią spotkania z tajemniczym Skarbnikiem oraz obiecaną niespodzianką.

Serdecznie dziękujemy mamie Helenki za umożliwienie promocyjnego zakupu biletów.

ZABAWA ANDRZEJKOWA I ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA

W piątek 25 listopada 2022r. w naszej placówce odbyła się Zabawa Andrzejkowa połączona z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim misiem. Zabawę prowadził wodzirej a dzieci bawiły się do radosnej i wesołej muzyki, uczestniczyły w wielu konkursach i zabawach. Dodatkową atrakcją był organy elektryczne, na których grał wodzirej i kolorowe światła. Przedszkolaki już od samego rana nie mogły się doczekać a później świetnie się bawiły. Wszystkim dopisywał wyśmienity humor i cały czas towarzyszył uśmiech na twarzy. Dzieci były zmęczone, ale bardzo zadowolone.

ZAJĘCIA MUZYCZNE W PRZEDSZKOLU

Muzyka kształtuje wrażliwość dzieci od najmłodszych lat, a nawet miesięcy życia dziecka. Umuzykalnienie najmłodszych sprzyja rozwojowi koordynacji ruchowej i wyczucia rytmu, jak również uczy słuchania muzyki, rozumienia gestów i mimiki. Zajęcia rozwijające zainteresowania muzyczne mogą zaowocować podjęciem przez dzieci nauki w szkole muzycznej, a w przyszłości nawet wykształceniem zdolnego artysty.

Dlatego, aby wzbudzić zainteresowanie muzyką, 18.11.2022 r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia muzyczne, które poprowadziła absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie - Pani Gabriela Matuła.

Na zajęciach dzieci poznały najpopularniejszy instrument smyczkowy – skrzypce. Słuchały na żywo utworów muzycznych, granych właśnie na tym instrumencie. Miały także okazję dokładnie obejrzeć instrument i spróbować samodzielnie wydobywać dźwięki. Była także zabawa rytmiczno-ruchowa przy muzyce.

Zajęcia podsumowano prezentacją multimedialną wszystkich instrumentów smyczkowych.

Pani Gabrieli serdecznie dziękujemy.

Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

Każdego roku 11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych świąt państwowych – Narodowe Święto Niepodległości. To szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia pamiętamy o bohaterstwie, waleczności i męstwie naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Była to okazja, aby 10 listopada 2022 r. w naszym przedszkolu również upamiętnić tę datę. Wszystkie przedszkolaki przyszły tego dnia ubrane na galowo i na uroczystej Akademii zaprezentowały piękny program artystyczny. Była to dla wszystkich dzieci ważna lekcja patriotyzmu i nauki szacunku do naszych symboli narodowych.

Przedszkolaki włączyły się również do kolejnej edycji akcji MEN „Polska do hymnu”. Wykazały się świetną znajomością hymnu i z należytą powagą odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”.

„KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ”

10 listopada 2022 r. w naszym przedszkolu (po uroczystej Akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości) odbył się „Konkurs Piosenki Patriotycznej”. Dzieci z wszystkich grup prezentowały swoje umiejętności wokalne, wykonując wybraną piosenkę patriotyczną. Wśród śpiewanych pieśni znalazły się
m. in. „Rota”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”.

Komisja konkursowa ze wzruszeniem wysłuchała prezentowanych piosenek i wyłoniła zwycięzców:

Grupa „Maluszki”

I miejsce     -   Daria Wąsik
II miejsce    -   Zofia Hankus
III miejsce   -   Malwina Janik

Grupa „Średniaki”

I miejsce     -   Maja Sarnecka
II miejsce    -   Aleksandra Hankus
III miejsce   -   Letycja Kępa

Grupa „Zerówka”

I miejsce     -   Maja Skowronek
II miejsce    -   Szymon Frey
III miejsce   -  ex  aequo   Gabriela Burliga i Monika Janik

Konkurs, poza stworzeniem szansy rozwoju umiejętności wokalnych, kształtowania odwagi scenicznej, przede wszystkim, od najmłodszych lat uwrażliwia na wartości patriotyczne.

GRATULUJEMY WSZYSTKIM WYKONAWCOM, A RODZICOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA ZAANGAŻOWANIE W PRZYGOTOWANIE DZIECI DO KONKURSU.

Średniaki na spacerze

Zajęcia religii w grupie średniaków