Nawigacja

17 - 21 i 24 maja 10 - 14 maja 4 - 7 maja 26-30 kwietnia 19 - 23 kwietnia 12 - 16 kwietnia 7 - 9 kwietnia 29 - 31 marca 22 - 26 marca 15 - 19 marca 8 - 12 marca 1 - 5 marca 22 - 26 lutego 15 - 19 lutego 8 - 12 lutego 1 - 5 lutego 25 - 29 stycznia 18 - 22 stycznia 2021 21 - 22 grudnia 14 - 18 XII 7 - 11 grudnia 30 listopada - 4 grudnia 23 - 27 listopada 16 - 20 listopada 9 - 13 listopada 2 - 6 listopada 26 - 30 PAŹDZIERNIKA Pomoc psychologa i pedagoga

ZDALNE NAUCZANIE 2020/2021

Pomoc psychologa i pedagoga

Jeżeli będziecie Państwo potrzebowali naszej pomocy, informacji, wsparcia w związku ze zdalnym nauczaniem lub sprawami wychowawczymi, prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub przez e-dziennik. Udzielimy ich w miarę naszych możliwości.

 

 

Pedagog szkolny

Bożena Jaworska

bozenaj32@interia.pl

tel. kontaktowy 504 028 642

Psycholog szkolny

Elżbieta Kopytek

ekopytek@gmail.com

tel. kontaktowy 503 895 377

 

 

 

Warto przeczytać:

 

Jak rozmawiac z dzieckiem o koronawirusie

Gimnastyka buzi i języka

Ćwiczenia oddechowe

 

Co należy wziąć pod uwagę wybierając szkołę/zawód?

Zbliża się czas, w którym uczniowie VIII klas będą musieli podjąć  bardzo ważną i jednocześnie trudną decyzję o dalszym kształceniu. Zastanawiając się nad wyborem szkoły/zawodu powinni oni wziąć pod uwagę dwie grupy czynników: czynniki wewnętrzne oraz czynniki zewnętrzne. Te pierwsze są związane bezpośrednio z człowiekiem – jego predyspozycjami, cechami charakteru, temperamentem oraz stanem zdrowia. Czynniki zewnętrzne nie dotyczą bezpośrednio człowieka, ale również są bardzo ważne  - to m.in. znajomość rynku szkół ponadpodstawowych, rynku pracy, zawodów. 

Pobierz materiały wspomagające:

Co decyduje o trafnym wyborze szkoly zawodu

 

Kreatywne spędzanie czasu – jak rozbudzić twórcze myślenie u dzieci

Wszystkie dzieci mają potencjał twórczy, a te które są w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym są szczególnie chętne do poznawania i doświadczania nowych rzeczy.  Starajmy się więc pomóc dziecku rozwinąć takie cechy, które rozbudzą w nim twórczą osobowość, są to przede wszystkim:

OTWARTOŚĆ - skłonność do poszukiwania nowych, nietypowych rozwiązań, ciekawość poznawania alternatywnych sposobów myślenia, to także nieschematyczne działanie i chęć nabywania nowych doświadczeń i inspiracji.

NIEZALEŻNOŚĆ – umiejętność podejmowania własnych decyzji, nie uleganie wpływom innych, oryginalność w myśleniu, odważne wypowiadanie swojego zdania.

WYTRWAŁOŚĆ – dążenie do ukończenia rozpoczętego działania, do osiągnięcia postawionego sobie celu, pokonywanie przeszkód pomimo trudności, nie zrażanie się porażką (wyciąganie konstruktywnych wniosków).

Co mogą zrobić rodzice, aby zachęcić dzieci do kreatywnego myślenia?

Pobierz materiały wspomagające:

Kreatywne myślenie

Poradnik kreatywnych zabaw rodzinnych

 

Pozytywne wzmacnianie – sztuka udzielania pochwał

Pochwała jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój psychiczny i motywacyjny dziecka. Zazwyczaj jest jednak tak, że rodzice łatwiej dostrzegają u swoich dzieci gorszą ocenę czy niepożądane zachowanie. Taka koncentracja na negatywach, a nie na pozytywach powoduje, że stopniowo dochodzi do pogorszenia samooceny dziecka i jego wiary we własne możliwości, a w konsekwencji do spadku motywacji do działania. Pamiętajmy więc o tym, żeby...

Pobierz materiały wspomagające:

Pozytywne wzmacnianie

 

Jak budować i wzmacniać poczucie własnej wartości u dzieci

Poczucie własnej wartości jest jednym z najważniejszych wyznaczników osobowości człowieka. Kształtuje się ono w rodzinie, a najistotniejszy okres rozwoju przypada na dzieciństwo i okres dorastania. W trakcie swojego życia każdy doświadcza różnego rodzaju wydarzeń, spotyka osoby, przeżywa sukcesy, porażki, podejmuje różne aktywności – to wszystko buduje w człowieku już od najmłodszych lat obraz siebie. Ta postawa często nazywana również samooceną ma wpływ na to jak  zachowuje się człowiek, jakie podejmuje decyzje, jakie ma dążenia.
W jaki sposób rodzice mogą pomóc dziecku w budowaniu prawidłowego obrazu siebie?

Pobierz materiały wspomagające:

Jak budować i wzmacniać poczucie własnej wartości u dzieci

 

Dziecko przed komputerem – na co zwrócić uwagę, jak chronić przed uzależnieniem

Zbyt długie przebywanie przed ekranem komputera, korzystanie z Internetu, telefonu czy innych urządzeń elektronicznych jest bardzo poważnym problemem w wielu rodzinach. Na ryzyko uzależnienia szczególnie narażone są dzieci i młodzież, dla których Internet jest nieodłącznym elementem ich codziennej aktywności, życia społecznego oraz rozrywki. Najbardziej narażone są dzieci, które nie mają wsparcia w rodzicach, dzieci samotne, nieśmiałe, skonfliktowane z rówieśnikami, z niską samooceną. Również dzieci z rodzin przeżywających traumę (alkoholizm rodzica, rozwód, utrata pracy przez rodzica, brak stabilności finansowej), o niezaspokajanej potrzebie poczucia bezpieczeństwa.
W sytuacji, kiedy z powodu pandemii koronawirusa uczniowie są zmuszeni do przebywania w domu są oni jeszcze bardziej narażeni na ryzyko uzależnienia. Dlatego warto, aby rodzice zwrócili szczególną uwagę na to co robią ich dzieci, poza czasem, kiedy wykonują zadania szkolne. Pamiętajmy również, że to rodzice są wzorem i przykładem, oni pokazują w jaki sposób odpowiedzialnie i mądrze korzystać z dostępnych nowych technologii. Nie możemy wymagać od dziecka, aby nie siedziało godzinami z telefonem w dłoni podczas gdy rodzice robią podobnie. Poniżej przedstawiam krótkie wskazówki, mogące pomóc w przeciwdziałaniu uzależnienia od gier i przebywania w sieci.

Pobierz materiały wspomagające:

Dziecko przed komputerem

 

Motywowanie dziecka do nauki

Epidemia koronawirusa i zamknięcie szkół wymusiło na wielu rodzicach a przede wszystkim na uczniach przeniesienie się do przestrzeni wirtualnej. W tej nietypowej i zarazem trudnej dla wszystkich sytuacji, musimy zadbać o dobre relacje w rodzinie i wypracowanie nowych form współpracy. Tylko w atmosferze miłości i wzajemnego szacunku możliwe jest wpieranie dziecka, motywowanie go do rozwoju i do nauki. Poniżej znajdują się dwa krótkie materiały, które pomogą rodzicom w organizacji dnia oraz podpowiedzą, w jaki sposób mogą oni motywować swoje dzieci do nauki.
Warto jednak zacząć od pozytywnych wzmocnień. Poniżej przykłady takich komunikatów.

Zamiast...
... powiedz:
Musisz... Możesz, potrafisz...
Ty nic nie rozumiesz... Widzę, że masz trudności z ... Jak mogę Ci pomóc?
Jak nie poprawisz ocen, to... Wierzę, że Twoje oceny mogą być lepsze. Zastanówmy się, co możesz zrobić, aby je poprawić.
Nie przerywaj mi... To ciekawe co mówisz. Pozwól, że skończę myśl. Za chwilę porozmawiamy/wrócimy do tematu.
Co za bzdury... Gdzie znalazłeś tą informację? Dlaczego tak myślisz?
Ale z Ciebie leń...

Odnoszę wrażenie, że nie masz dziś ochoty uczestniczyć w lekcji.

Może porozmawiamy, co Cię niepokoi/martwi?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pobierz materiały wspomagające:

Organizacja nauki w domu

Motywacja dziecka do nauki

 

Wspieranie koncentracji u dzieci

Koncentracja uwagi to umiejętność skupiania uwagi i nierozpraszania się nawet pod wpływem bodźców nie związanych z wykonywanym zadaniem. Jest podstawą prawidłowego procesu uczenia się i odpowiada za jego skuteczność. Warto więc już od najmłodszych lat zadbać o to, aby dzieci ćwiczyły tą ważną umiejętność najlepiej poprzez gry i zabawy.
W obecnej sytuacji mamy dla dzieci nieco więcej czasu, który możemy wykorzystać m.in. na zorganizowanie prostych ćwiczeń wzmacniających pamięć, uwagę i koncentrację.
Pamiętajmy, że każda zabawa uczy:
    • wytrwałości dziecka, np. uczy jak wytrwać do zakończenia gry,
    • przestrzegania reguł gry,
    • czekania na swoją kolej (hamowanie impulsywnych zachowań)
    • radzenia sobie z porażką
Zadbajmy o to, aby zabawa była dostosowana do wieku i możliwości dziecka oraz żeby nie była za długa i zbyt trudna. Poniżej przedstawiam kilkanaście prostych ćwiczeń do zastosowania w domu. Do wykorzystania przez młodsze dzieci, ale nie tylko.

Pobierz materiały wspomagające:

Koncentracja uwagi

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Mietniowie
    Szkoła Podstawowa w Mietniowie, Mietniów 60, 32-020 Wieliczka
  • (012) 278 30 94

Galeria zdjęć