Nawigacja

KONTAKT O NAS Regulamin i ramowe rozkłady dnia AKTUALNE WYDARZENIA - ROK SZKOLNY 2020/2021 WYDARZENIA 2020 SEMESTR II WYDARZENIA - ROK SZKOLNY 2019/2020 WYDARZENIA - rok 2018/2019 SEMESTR II WYDARZENIA - rok 2018/2019 SEMESTR I WYDARZENIA - rok 2017/2018 WYDARZENIA - rok 2016/2017 WYDARZENIA - rok 2015/2016 WYDARZENIA - rok 2014/2015 WYDARZENIA - rok 2013/2014 WYDARZENIA - rok 2012/2013 Catering na 2019 r. Maluszki 2020/2021 Średniaki 2020/2021 Starszaki 2021/2022

Filia Pawlikowice

WYDARZENIA - rok 2018/2019 SEMESTR I

BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to okres zabaw i bali, świętowany już od bardzo dawna. W naszej szkole podtrzymując tą tradycję także urządziliśmy taki bal. Dla wszystkich dzieci jest to dzień długo wyczekiwany i bardzo radosny.

15 lutego 2019r. obył sią w naszej placówce bal karnawałowy, bal przebierańców. Sala średniaków w tym dniu zamieniła się w piękną i kolorową salę balową. Dzieci przebrały się za postacie z bajek, za swoich ulubionych bohaterów, za różne zwierzątka. Na sali zrobiło się bardzo kolorowo. Zabawę rozpoczęliśmy tańcząc poloneza. Później wszyscy bawili się w rytm znanych przebojów dziecięcych i nie tylko, a do tańca przygrywał zaproszony wodzirej. Podczas zabawy dzieci miały okazję uczestniczyć w konkursach przygotowanych specjalnie dla nich. Dopełnieniem radości była możliwość pozowania do zdjęć grupowych
i indywidualnych. Będą one świetną pamiątką, tak szczególnego wydarzenia.

Był to dzień bardzo kolorowy, pełen radości i zabawy, a uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków. Bal sprawił, że wszyscy spędzili czas w miłej atmosferze i dał dzieciakom wiele atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych strojów dla dzieci, dzięki którym mogły poczuć się wyjątkowo.

Teraz już tylko czekamy na następny bal. 

                                     


 

WYCIECZKA DO KAMPUSU WIELICKIEGO NA PRZEDSTAWIENIE PT. "POCAHONTAS"

7 lutego 2018r. dzieci z naszej placówki z grupy maluchów, średniaków i zerówki pojechały do Kampusu w Wieliczce na przedstawienie teatralne pt. „POCAHONTAS”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji.  Bajkowa adaptacja historii o słynnej indiańskiej księżniczce rozbawiła wszystkie dzieci. Atutem przedstawienia była bogata aranżacja środków scenicznych: ciekawe kostiumy i rekwizyty, charakteryzacja, rozbudowana dekoracja oraz znakomicie dobrane zabawne dialogi. Przedstawienie dało możliwość obcowania ze światem teatru, dostarczyło wszystkim widzom cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy. Ten pogodny, pełen dynamiki spektakl pokazał wszystkim widzom, że dobroć, uczciwość i odwaga pomaga zwyciężać zło, osiągnąć szczęście, miłość i pokój. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem przeżywały przygody głównych bohaterów, z wielkim entuzjazmem reagowały na to co dzieje się na scenie klaszcząc, włączając się w dialogi czy próbując śpiewać wraz z aktorami.

 

           SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM PO KOPALNI SOLI W WIELICZCE

6 lutego 2019 roku grupę  „Maluszków” odwiedził tata jednego z naszych przedszkolaków, który jest przewodnikiem po Kopalni soli w Wieliczce. Podczas prelekcji przewodnik opowiedział dzieciom o najciekawszych miejscach w Kopalni soli w Wieliczce. Pan przewodnik przyniósł ze sobą album „Miasto w soli” Andrzeja Nowakowskiego  i pokazał dzieciom atrakcje  jakie czekają na zwiedzających w kopalni oraz opowiedział przedszkolakom o malowniczej trasie turystycznej. Przewodnik pokazał dzieciom w albumie ciekawe zdjęcia z podziemnymi szlakami i solnymi rzeźbami, wykute w soli komory oraz spektakularne podziemne jeziora, a także maszyny i narzędzia górnicze. Na zakończenie spotkania dzieci zostały obdarowane upominkami w postaci bryłek soli z kopalni. Dzieci podziękowały Panu przewodnikowi wręczając mu słodki upominek. Serdecznie  dziękujemy bardzo Panu Krzysztofowi Dzidkowi  za przybycie i przybliżenie dzieciom  atrakcji turystycznej jaką jest niewątpliwie 700- letnia kopalnia, która jest jednym z siedmiu cudów Polski i co ważne została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. 

               Po zakończonym spotkaniu z przewodnikiem dzieci wykonały ozdobne ramki ze soli  do zdjęć  z Kopalni Soli i z Wieliczki , które przyniósł Pan  Krzysztof Dzidek.

                                                                                                                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teatrzyk kukiełkowy „Krowa Kłamczucha”

5 lutego 2019 roku gościliśmy w naszej placówce teatrzyk kukiełkowy „Tomcio” z Nowego Sącza, z przedstawieniem pt: „Krowa Kłamczucha”. Przedszkolaki z zaciekawieniem obejrzały bajkę o niesfornej krowie, która okłamała swoją gospodynie, tym samym robiąc przykrość swojej opiekunce Paulince. Przedstawienie,  oprócz wielu humorystycznych elementów zawierało naukę, z której wynikło że nie można nikogo okłamywać, a za wyrządzoną krzywdę należy przeprosić. Wypłynął również cenny morał uczący prawdomówności, umiejętności wybaczania a także prawdziwej przyjaźni. Na zakończenie dzieci  gromkimi brawami podziękowały aktorom za ciekawe przedstawienie. 

 

 

Zajęcia z edukacji regionalnej w grupie „ Maluchów”

        Edukacja regionalna w przedszkolu jest dla każdego dziecka początkiem kształtowania postaw wobec „ małej ojczyzny”, oraz prowadzi do utożsamiania się z „wielką ojczyzną”. Swoim zasięgiem obejmuje wiedzę, emocje, postawy i przekonania. Ponadto, jej zadaniem jest zafascynowanie najmłodszych ich miejscowością, regionem, ojczyzną. Poprzez stworzenie odpowiednich warunków dziecko posiada wiele możliwości do codziennych kontaktów z środowiskiem lokalnym, ludowymi obrzędami, sztuką i muzyką ludową. Sztuka ludowa jest bliska małemu dziecku, więc może posłużyć jako źródło inspiracji do prac plastycznych.

            28 i 29 stycznia 2019 roku w grupa maluchów zapoznała się z elementami stroju krakowskiego a także wysłuchała melodię hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Dzieci tańczyły także w rytm tradycyjnej melodii Krakowiaka. Końcowym efektem zajęć było wykonanie przez dziewczynki wianka krakowskiego. Chłopcy zaś wykonali pawie pióro, które zdobi czapkę krakowską.

W tym dniu również dziewczynka z grupy maluchów Liliana K. pod kierunkiem nauczyciela- Katarzyny Kornio, wykonała pracę plastyczną z wizerunkiem Siudej Baby na konkurs pt. „Sztuka Ludowa Małopolski” organizowany przez zorganizowany przez  Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie .

            Powstał też kącik regionalny, w którym zostały zaprezentowane ciekawe pamiątki z Krakowa. Znalazły się w nim: Lajkonik, lalki w stroju regionalnym czy szopka krakowska. 

 

PODSUMOWANIE AKCJI „GÓRA GROSZA”

W dniach od 26 listopada 2018r do 2 stycznia 2019r w naszej szkole odbyła się Akcja „Góra Grosza” 
zorganizowana przez Towarzystwo „Nasz Dom” pod honorowym patronatem
Ministerstwa Edukacji Narodowej. 
Celem tej akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie naszym przedszkolakom, że wystarczy grosik, by pomóc.  Przyczyniliśmy  się do poprawy losu dzieci, które nie z własnych przyczyn zostały odseparowane od rodzinnego domu.
Po zakończonej akcji zebrane monety zostały posegregowane i bardzo dokładnie policzone.

Wspólnie udało się zebrać  80 złotych 75 groszy.

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom oraz rodzicom za włączenie się do akcji  i chęć niesienia pomocy!

Koordynatorzy akcji:
mgr Małgorzata Rataj
mgr Monika Piekarczyk

 

ZESPÓŁ  REGIONALNY "MIETNIOWIACY"

1 lutego 2019r. w grupie średniaków gościliśmy członków zespołu regionalnego „MIETNIOWIACY” z panią Marią Idzi, która jest kierownikiem zespołu i choreografem. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom tradycji i zwyczajów naszego regionu. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wiele na temat działalności zespołu, a także na temat stroju krakowskiego, w którym to przybyli do nas członkowie zespołu. Barwny i zachwycający strój krakowski ma wiele elementów, które są charakterystyczne tylko dla tego regionu i dla krakowiaków zachodnich, do których to właśnie należymy. Wyróżniającymi elementami w stroju są: pięknie haftowane bluzki i koszule, wyszywany znak na butach – lilia, trzywarstwowa halka, spódnica szyta z jedwabiu tybetańskiego i pięknie wykończona, kolorowe, trzywarstwowe wianki, wstążki do wianków – dla starszych krakowianek haftowane, dla młodszych malowane, zamożniejsze miały dodatkowo płaszczyk – katanę, którą zakładały na gorset, czapka rogatywka w stroju krakowskim ozdobiona jest pękiem pawich piór i kolorowymi, długimi wstążkami, a pas ozdabiają brzękadełka.

Zespół Regionalny „MIETNIOWIACY” jest jednym z najstarszych działających na terenie Małopolski zespołów regionalnych kultywujących stare tradycje.
W jego repertuarze znajdują się obrzędy, przyśpiewki, tańce i zwyczaje wywodzące się z najbliższego regionu – około wielickiego, cechującego się niezwykłą barwnością i interesującego etnograficznie. Przez wiele lat swej działalności zespół odbył wiele krajowych i zagranicznych tournee występując na estradach koncertowych Polski i Europy, przy okazji rozmaitych festiwali, uroczystości i wydarzeń kulturalnych. Jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień za działalność sceniczną i upowszechnianie kultury narodowej i ludowej oraz wychowanie w tym duchu kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży.

Obecnie zespół tworzą trzy grupy: dzieci, młodzież i dorośli, spośród których wyróżniono dzieci nadając im nazwę „Mali Mietniowiacy”.

Podczas spotkania członkowie zespołu zaprezentowali dwa tańce: Poloneza i Krakowiaka. Chętne dzieci miały okazję zatańczyć w towarzystwie Mietniowiaków, a także przymierzyć czapkę krakowską, korale i wianek.

Dzieci z zapartym tchem przyglądały się barwnym strojom, pięknym tańcom i słuchały ciekawostek przekazywanych przez panią Marię. Jednak czas szybko minął i musieliśmy rozstać się z naszymi gośćmi. Dzieci podziękowały za przybycie i długo jeszcze wspominały tak ciekawe spotkanie.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy pani Marii Idzi i członkom zespołu: Wiktorii Urban, Justynie Ubik, Wiktorowi Popiołek i Krystianowi Stańda. 

 

 

 

                                    DZIEŃ  BABCI  I  DZIADKA

W związku z tym, że Dzień Babci i Dziadka wypada w tym roku w czasie ferii zimowych postanowiliśmy nieco wcześniej zrobić niespodziankę wszystkim babciom i dziadkom! 11 stycznia 2019 r.  babcie i dziadziusiowie wszystkich przedszkolaków pojawili się w Sali Teatralnej pod kościołem w Pawlikowicach. W tym roku, dzieci pod okiem swoich nauczycielek, przygotowały Jasełka Bożonarodzeniowe. Przedszkolaki przedstawiły dziadkom i babciom historię narodzin Dzieciątka Jezus oprawioną najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami. Dzieci z najmłodszej grupy wcieliły się w rolę aniołków, które przygotowywały stajenkę na przyjście Jezusa radując się przy niej: recytując wiersze, śpiewając i tańcząc. Następnie przybyli do żłóbka rozradowani i pełni werwy pastuszkowie. Grupa średniaków- przebrana za górali, oddawała hołd Dzieciątku składając dary. Nowo narodzonemu Dzieciątku, pokłony złożyli także trzej  królowie oraz ślązacy, w których role wcieliły się dzieci z oddziału zerowego. Przedszkolaki  z przyjemnością i przejęciem opowiedzieli przybyłym gościom historię narodzenia Jezusa przedstawioną ze swojej dziecięcej perspektywy. Uroku przedstawieniu dodawała nastrojowo udekorowana sala. Oprócz treści typowo świątecznych w przedstawieniu nie zabrakło życzeń przygotowanych specjalnie dla babć i dziadków. Zebrani goście z zachwytem podziwiali swoje pociechy występujące na scenie w tak niecodziennym wydaniu. Po występie dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty, a następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców, podczas którego mogli dzielić się wrażeniami.

Składamy serdeczne podziękowania ks. Proboszczowi Piotrowi Bieńkowi za bezpłatne udostępnienie Sali Teatralnej.
 

Bardzo dziękujemy państwu Ubik za darmowe udostępnienie busów, na wyjazdy na próby przed występem, a także panom Tadeuszowi Ubik i Tomaszowi Dziewońskiemu, którzy poświęcili swój czas, aby nas zawieźć.

 

Dziękujemy również rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowania:
p. Świątek, p.Żołnierczyk, p. Sznajder, p.Jasińska-Wilk, p.Michalik, p.Marciński, p.Knapik, p. Krzysztofowicz, p.Biela, p. Nawalany, p.Hrynkiewicz-Sudnik, p.Kapusta, p.Kobas, p.Łasocha, p.Szczypka, p.Wandas, p.Otrębska, p.Patkaniowska, p.Batko, p.Anioł, p.Ubik, p.Kaczmarska, p.Wojtas, p. Chwastek. 

                                        

 

                                                                    KOLĘDA

KOLĘDA” to tradycja i zwyczaj okresu zimowego, który zachowały się wśród potomków naszej miejscowości. Mieszkańcy wsi Pawlikowic zachowali do dziś wiele z tradycji, które wywodzą się z przedwojennych miejsc pochodzenia ich rodziców i dziadków. Pawlikowicka „Kolęda” jest jedną z inicjatyw rodziców naszych przedszkolaków. W tym roku po raz kolejny dzieci i rodzice  kolędowali  w naszej miejscowości. Przedszkolaki z niecierpliwością czekały w Domu Ludowym w Pawlikowicach śpiewając kolędy. Kolędę rozpoczęli o godzinie 17:00.  W tym roku jeden z kolędników przygrywał na akordeonie, a pozostali uczestnicy na instrumentach perkusyjnych. Mieszkańcom Pawlikowic bardzo podobała się nasza kolęda i chętnie przyjmowali ich do domów. Uzbierane pieniądze w kwocie  2098 zł zostały przekazane na zakup strojów regionalnych dla dzieci z naszej placówki.

Szczególne podziękowania należą się uczestnikom kolędy tj.

Pierwszego dnia  kolędy 28.12.2018:

1. Krzysztof Katarzyna Zosia Kaczor 

2. Małgorzata Żołnierzyk z tatą Aleksandrem Bicz oraz siostrzenica Gabrysią Kasprzyk 

3. Małgorzata i Piotr Ptak z dziećmi 

4. Maria Tadeusz i Justyna Ubik

5. Mirosław Magdalena Krzysiu i Wojciech Hrynkiewicz-Sudnik 

6. Łukasz Jedrzejek 

7. Anna Marcin Lena Świątek

 

oraz drugiego dnia kolędy - 06.01.2019

1. Mirosław i Krzyś Hrynkiewicz-Sudnik

2. Mirosław Alicja i Julia Knapik

3. Natalia Jakub i Helenka Sznajder 

4. Mateusz Sznajder

5. Katarzyna Anioł

6. Małgorzata Żołnierzyk z rodzicami Jolanta i Aleksandrem Bicz oraz bratem Aleksandrem Bicz i siostrzenica Gabrysią Kasprzyk 

7. Piotr Joanna Natalka i Ania Szczypka 

8.Anna Marcin Świątek

 

Brat Gosi Żołnierzyk - Aleksander Bicz grał za darmo w drugi dzień kolędy, dlatego szczególnie mu dziękujemy!!!

 

 

Malowanie witraży

 

Malowanie na szkle to bardzo stara technika zdobnicza. Zarówno dawniej jak i dzisiaj stosowana jest do zdobienia szkła użytkowego oraz ozdobnego. Siódmego stycznia 2019 roku w naszej placówce przedszkolaki miały możliwość namalować na szkle swoje własne obrazki. W trakcie warsztatów dzieci malowały witrażyki za pomocą specjalnych farb. Każdy uczestnik miał możliwość stworzenia własnego wizerunku misia czy serduszka, który posłuży jako prezent dla mamy i taty na majowe święto. Malowanie witraży zostało sfinansowane przez naszą szkołę. Dla dzieci była to okazja do dobrej zabawy i poznania nowej techniki. 

     

 

 

WIGILIA

W naszej placówce w tradycję wpisała się wigilia, która organizowana jest, co roku. Tak było i tym razem. 21 grudnia w piątek zebraliśmy się wszyscy razem, wszystkie dzieci oraz pracownicy, aby wspólnie świętować. Uroczysty obiad poprzedziło wspólne kolędowanie, słuchanie fragmentu Pisma Świętego o Narodzeniu Pana Jezusa. Wzruszającym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Po tak wzruszającym wstępie, dzieci z wielkim przejęciem usiadły do wigilijnego stołu, gdzie czekała na nich smaczny posiłek: barszczyk, ryba oraz surówka z kapusty. Takie podniosłe chwile, jak wspólne kolędowanie, słuchanie Pisma Świętego, dzielenie się opłatkiem czy rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę. Są to ważne momenty w życiu każdego dziecka, gdyż utrwalają dzieciom znajomość tradycji świątecznych, a co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

                                                   

Konkurs muzyczny:  „Hej kolęda, kolęda.”

21 grudnia 2018 roku odbył się w naszej placówce konkurs muzyczny pt. „Hej kolęda, kolęda”. W konkursie brały udział dzieci z każdej grupy wiekowej. Prezentowały one wcześniej przygotowaną kolędę. Większość artystów ubrana była w stroje kolędnicze wykonane przez ich rodziców. Pomysły oraz technika wykonania były bardzo ciekawe. W konkursie wzięło udział 21 dzieci. Wszystkim uczestnikom konkursu i ich rodzicom dziękujemy za udział i zaangażowanie.

 

Grupa I – Maluszki:

Miejsce I – Julia P.

Miejsce II – Liliana K.

Miejsce III – Małgorzata A.

Wyróżnienie – Maksymilian F.   

 

 Grupa II – Średniaki:

Miejsce I  –  Szymon K.

Miejsce II – Dominik A.

Miejsce III  –  Izabela M.

Wyróżnienie: Marta O., Joanna K., Oskar J., Jan P., Oliwia Ch., Zofia                            K., Milena M.

 

Grupa III – Zerówka:

Miejsce I – Krzysztof H-S.

Miejsce II – Lena Ś.

Miejsce III –  Nikola B.

Wyróżnienie: Kamila B., Bartłomiej S., Igor K.

Teatr EDEN z przedstawieniem pt. „Opowieść wigilijna

W piątek 21 grudnia w naszej placówce po raz kolejny gościł Teatr Eden. Tym razem aktorzy przedstawili spektakl pt. „Opowieść Wigilijna” – adaptacje jednej z najsłynniejszych opowieści Karola Dickensa. Jest to historia o głębokim doświadczeniu i przemianie Ebenezera Scrooge’a. Bohater  przedstawienia zakochany we własnych pieniądzach jest ponurym samotnikiem, który nie lubi ludzi, nawet najbliższych. Mężczyzna przemienia się w noc wigilijną – ukazują mu się duchy pod wpływem, których Ebenezer Scrooge zmienia zdanie o ludziach i otaczającym go świecie i staje się serdecznym oraz ciepłym człowiekiem otwartym na potrzeby innych. Spektakl uświadomił najmłodszym widzom iż miłość i rodzina są ważniejsze niż pieniądze czy wszelkie dobra materialne. Doskonała gra aktorska, efektowne stroje oraz zaangażowanie dzieci do udziału w przedstawieniu pozostawiły u przedszkolaków niezapomniane wspomnienia.

 

Kiermasz Bożonarodzeniowy

 

W dniach 10.12 do 21.12 2018 odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy, zorganizowany przez pracowników naszej placówki. Na kiermaszu pojawiły się ozdoby wykonane przez dzieci i personel naszej szkoły. Swoim urokiem przyciągały ręcznie robione cacka takie jak choinki wykonane z szyszek czy makaronu, szydełkowe anioły i gwiazdki, słodkie renifery czy na różne sposoby wykonane bańki. Wielką atrakcją okazał bałwan z plastikowych kubków wykonany przez jedną z Pań. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup strojów regionalnych dla naszych wychowanków. Wszystkim darczyńcom i sympatykom naszej placówki gorąco dziękujemy za finansowe wsparcie.      

                                        

 

                            Zbiórka zakrętek dla Natalki

W dniach 12-14.12.2018r. w naszej placówce został zorganizowana zbiórka zakrętek plastikowych. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a dzieci dzielnie przynosiły uzbierane w domu zasoby. Akcja miała na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych, zwrócenie uwagi na konieczność niesienia pomocy słabszym i potrzebującym. Takie przedsięwzięcia uświadamiają, że wspólnymi siłami można dużo osiągnąć. Wszystkie uzbierane zakrętki zostały przekazane na rzecz Natalii Zięby, podopiecznej Fundacji Dzieciom i Programu „Zdążyć z pomocą”.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

                                         

 

 

WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

14 grudnia dzieci z oddziałów zerowego i średniaków wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Nasza przygoda zaczęła się od zjazdu szybem Sutoris na głębokość 173 m. Dzielnych przedszkolaków zjazd ciemnym i wilgotnym szybem nie przestraszył, a wręcz zaciekawił. Następnie poprzez piękny pokaz multimedialny przenieśliśmy się w czasie do początków powstania kopalni i tak zaczęła się nasza przygoda w poznawanie i zwiedzanie podziemnych korytarzy. Za pomocą interaktywnych inscenizacji i przestrzennych słuchowisk poznaliśmy historię wydobycia soli, trud górniczej pracy, a także historię Polski. Dzieci dowiedziały się, że na początku sól pozyskiwano przez odparowanie soli z solanki, a dopiero potem studnie solankowe stały się zalążkiem wydobycia soli metodami górniczymi. Poznały również średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze, dawne systemy wentylacji, systemy transportowe, zagrożenia, jakie czyhały na górników (zalanie wodą korytarzy), a także dowiedziały się, jakie zwierzęta pracowały w kopalni. W czasie zwiedzania przenieśliśmy się na głębokość 250 m pod ziemię. Dzieci zwiedziły kaplicę św. Kingi, a także jechały podziemną kolejką, która przemierzyła kilometrowa trasę i która jest jedyną kolejką przejeżdżająca przez kościół (Kaplicę św. Kingi).

Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn. Tam dzieci zjadły smaczne śniadanie, a także miały czas na zrelaksowanie się. Niestety pobyt w kopalni, który okazał się niesamowitą przygoda i interesująca lekcją dobiegł końca. Wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń i nieco zmęczeni wrócili do Pawlikowic.

 

 

Spotkanie z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich z Pawlikowic

13 grudnia w grupie średniaków gościliśmy przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Pawlikowic: przewodniczącą koła panią Zdzisławę Mrożek oraz panią Irenę Dybel. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom zwyczajów i tradycji naszego regionu. Panie opowiadały dzieciom o działaniach koła, szczególnie o konkursach kulinarnych, w których biorą udział. Następnie dzieci wraz z paniami przygotowywały pyszne i zdrowe kanapki. Dzieci decydowały z jakimi dodatkami kanapkę chcą przygotować. Wszyscy pracowali w skupieniu, podziwiając pracę pań z KGW, które podpowiadały dzieciom jak udekorować kanapki. Po skończonej pracy wszyscy zajadali z apetytem.
Pani przewodnicząca koła specjalnie na spotkanie z dziećmi napisała dla nich wierszyk:


Ogórek, ogórek zielony ma garniturek,
spodnie i sandały- zielony jest cały.
Pomidorek na czerwono
Ubrał się wspaniale,
by go dzieci pokochały
na kanapkę dały.
A rzodkiewka podskakuje
na kanapkę wejść próbuje.
Ogóreczek ukiszony to ma kwaśną minkę,
które dziecko go polubi położy na szynkę?
Nasz szczypiorek jest zielony, bardzo się raduje
jak go na kanapkę damy to bardzo smakuje.
A jajeczko prężnie stoi,
bo się serka troszkę boi!
Przedszkolaki dadzą radę,
kanapeczki już zrobione.
Teraz będzie degustacja
Wszystkie buzie roześmiane.

 

Czas nam szybko minął, humory wszystkim dopisywały. Na zakończenie spotkania panie podarowały dzieciom przygotowane przez siebie pierniczki, a dzieci podziękowały gościom za przybycie i wręczyliśmy drobne upominki.

Jeszcze raz dziękujemy pani Zdzisławie Mrożek i pani Irenie Dybel za poświęcony czas. 

 

Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie średniaków

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy i najbardziej rodzinny okres w roku. Wyjątkowy czas oczekiwania na Święta był okazją do wspólnej zabawy i twórczego działania. 12 grudnia w grupie średniaków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Wszystkie dzieci zaprosiły swoich rodziców do wspólnej zabawy. Rozmawialiśmy o tym, co kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, całe rodziny układały puzzle przedstawiające ilustracje świąteczne, wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki,  a później dzieci zaśpiewały dla rodziców piosenkę pt. „Choinko piękna jak las”. Następnie zaprosiliśmy wszystkich na warsztaty plastyczne. Dzieci wspólnie ze swoimi rodzinami wykonywały dekoracje świąteczne wg. Własnego pomysłu. W czasie tej wspólnej zabawy plastycznej można było zauważyć u wszystkich wielkie zaangażowanie i radość. Atmosfera na zajęciach była bardzo rodzinna i świąteczna.

 

Grupa Maluchów ubiera choinkę

 

Jak każdego roku, tak i tym razem  najmłodsza grupa  naszej placówki  wspólnymi siłami dekorowała swoją choinkę, tym samym wprowadzając świąteczny nastrój. Strojenie choinki poprzedziła rozmowa o zbliżających się świętach i tradycji ubierania drzewka. Przy cicho płynących kolędach przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zawieszały ozdoby. Kiedy choinka została ubrana przedszkolaki zatańczyły wokół niej.

                                                     

 

Ubieranie choinki w grupie średniaków

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a ich głównym symbolem jest choinka. 11 grudnia w oddziale 5 latków dzieci z zerówki i średniaków wspólnie ubierały choinkę. Były bardzo chętne do pracy i z radością zabrały się do wykonania powierzonego zadania. Zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy i kolorowe światełka. Choinka wyglądała prześlicznie. Na końcu wszyscy podziwialiśmy pięknie wystrojone drzewko. Każdy był zadowolony z efektu naszych wspólnych działań. Poczuliśmy już początek świątecznej atmosfery.

                                             

 

Zimowe zabawy średniaków

W końcu przyszła do nas Pani Zima i sprawiła nam wielką radość. 12 grudnia dzieci przyszły do naszej placówki bardzo podekscytowane faktem, że wszędzie jest dużo śniegu. A jak śnieg to fantastyczna zabawa. W związku z tym dzieci z grupy średniaków wybrały się na przedszkolny plac zabaw. Wreszcie mogliśmy urządzić wesołe zabawy na śniegu. Oczywiście wszyscy przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Dzieci miały ogromną frajdę i wiele radości.

                                            

 

                SPOTKANIE  Z GÓRNIKIEM Z KOPALNI SOLI  W WIELICZCE

 

W dniu 11.12.2018 roku w grupie dzieci 3 i 4-letnich oraz 5 i 6-letnich w naszej placówce odbyło się spotkanie z byłym pracownikiem Kopalni  Soli w Wieliczce - górnikiem Dariuszem Koniecznym. Dzieci z grupy maluchów ubrane w czarne papierowe czapki górnicze powitały górnika piosenką pt. „Hej w kopalni”. Potem Pan górnik  zaprezentował się w mundurze galowym, ze złotymi guzikami oraz w czarnej  czapce, która poprawnie nazywa się czako z białym pióropuszem. Górnik opowiedział dzieciom co oznaczają kolory piór na czapce czyli o stopniach uprawniających do noszenia określonego munduru górniczego.  Nasz gość przybliżył dzieciom legendy związane z górnictwem: „Legenda o św. Kindze”, „Legenda o św. Barbarze”, opowiedział również jak powstał wielki skarb, jakim jest sól wielicka. Następnie zaproszony gość  opowiadał dzieciom jak niebezpieczną pracę wykonują górnicy w kopalni. Dużo radości przyniosły dzieciom wspólne zabawy ruchowe z górnikiem, które przybliżyły dzieciom pracę górnika.

Spotkanie to przybliżyło dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, każdego dnia, kiedy zjeżdżają do kopalni. Dzieci dzięki takim spotkaniom nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę górników i nie tylko.

Na pamiątkę spotkania każdy uczestnik otrzymał kolorowankę oraz naklejkę, dziewczynki otrzymały pierścionki. Dzieci w ramach  podziękowań  wręczyły  górnikowi słodki  upominek.

Nasza placówka wzięła udział w  bezpłatnym programie edukacyjnym pt. „Dzień górnika”, który ma na celu zapoznać najmłodszych z pracą górnika, zaszczepić szacunek do ciężkiej i niebezpiecznej pracy pod ziemią, a także wpłynąć na rozwój tożsamości wynikającej wprost z kulturowego dziedzictwa Małopolski. Serdecznie dziękujemy Panu Dariuszowi Koniecznemu za przybycie do naszej placówki.

 

 

Spotkanie z Mikołajem

          6 grudnia w naszej placówce atmosfer była inna niż zwykle. Wszystkie dzieci nasłuchiwały i wyglądały Świętego Mikołaja. Każde dziecko było zniecierpliwione oczekiwaniem, aż wreszcie po śniadaniu pojawił się wyczekiwany gość, który przybył w towarzystwie aniołka. Dzieci przyjęły gości z wielką radością, wszystkie zaprezentowały krótki program artystyczny. Po nim wszyscy otrzymali prezenty, z których bardzo się ucieszyli. Przedszkolaki pięknie podziękowały Mikołajowi i aniołkowi i obiecały, że nadal będą grzeczne. Na zakończenie wszyscy zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

          Serdecznie dziękujemy Mikołajowi za przybycie i za wspaniałe prezenty. Teraz pozostało tylko oczekiwanie na kolejną wizytę tego najbardziej znanego przez dzieci świętego.

 

 

Wyniki konkursu ,,Najpiękniejsza ozdoba choinkowa’’

Na początku grudnia w nasze placówce został zorganizowany rodzinny konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa. Celem konkursu było propagowanie tradycji związanej ze świętami bożonarodzeniowymi, a także pobudzanie wyobraźni oraz inwencji twórczej dzieci i rodziców. Konkurs umożliwiał ponadto wspólne przeżywanie radości i satysfakcji w gronie rodzinnym. Dzieci wraz z rodzicami przygotowywały ozdoby choinkowe z przeróżnych materiałów. 7 grudnia odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników, a oto laureaci konkursu:

Grupa maluszków:

I miejsce- Liliana K.

II miejsce- Małgorzata A, Emilia U.

III miejsce- Amelia M., Natalia M.

Wyróżnienia: Bartosz B., Maksymilian F., Mateusz K., Michał Ł., Julia P., Jakub S.

 

Grupa średniaków:

I miejsce- Zofia K-a, Julia K.

II miejsce- Szymon K.

III miejsce- Oliwia C., Sylwia U.

Wyróżnienia: Julia D., Zofia K-r, Dominik A., Milena M., Izabela M., Damian M., Marta O., Joanna K., Jan P.

 

Grupa starszaków:

I miejsce- Mia Ż., Bartłomiej S.

II miejsce- Beata M., Igor K.

III miejsce- Kamila B., Nikola B.

Wyróżnienia: Krzysztof H-S., Ada K., Tomasz N., Kamil Ch., Gabriela U., Nikola Skowronek, Lena Ś.

 

Wszystkim dzieciom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy!

                                                                   

SPOTKANIE  Z  ARTYSTĄ  -  MALARZEM 

30 listopada w grupie dzieci 4-5-letnich czas minął nam ciepło, radośnie i twórczo. Odwiedził nas pan Stanisław Tatara- malarz z zamiłowania i hobby. Na samym początku dzieci z zaciekawieniem obejrzały wystawę prac. Po zapoznaniu się z obrazami artysty, dzieci zadawały dużo pytań: „gdzie Pan uczył się malować”, „ skąd Pan czerpie pomysły” itp. Następnie dzieci malowały swoje obrazy według tego co pokazywał Pan Stanisław. Przedszkolaki ochoczo tworzyły swoje dzieła. Spotkanie mijało w ciepłej i radosnej atmosferze. Kiedy już dobiegło końca, pan Stanisław podarował dzieciom obraz, który będzie zdobił przedszkolną salę.

Składamy serdeczne podziękowania panu Stanisławowi Tatarze za poświęcony dzieciom czas.

                                                          
 

 

ŚWIĄTECZNA  ZBIÓRKA  DLA  ZWIERZĄT

W dniach 16.11- 28.11.2018r została zorganizowana świąteczna zbiórka dla zwierząt. Dzieci przynosiły do przedszkola najpotrzebniejsze artykuły dla zwierząt, tj. karmy, ryże, makarony, koce, miski, a także zabawki dla zwierząt. Głównym założeniem i celem akcji było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom. Dzieci zobaczyły również, że wspólnymi siłami można więcej osiągnąć. W naszej placówce zbiórka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zebranych artykułów było bardzo dużo. Zostały one przekazane Stowarzyszeniu  „DOG RESCUE” w Wieliczce.

 

Bardzo dziękujemy rodzicom Izy z grupy średniaków, za pomoc  w przewiezieniu zebranych artykułów.

                                                                                                                                        

 

Teatr EDEN z przedstawieniem pt. „Prawdziwy skarb

W dniu 28 listopada w środę po raz drugi w naszej placówce gościł Teatr EDEN z  przedstawieniem pt. „Prawdziwy skarb”. Spektakl opowiadał o dwóch braciach oraz o ich pracowitym ojcu, który prowadził gospodarstwo. Jeden z chłopców Szymon nie chciał już pracować, marzył o podróży do wielkiego miasta. Wyrozumiały ojciec zgodził się na wyjazd syna, udzielił mu wszelkich wskazówek i pożegnał go słowami: „Pamiętaj zawsze możesz wrócić do domu…”. Szczęśliwy Szymon nie myślał o tym szybko udał się do miasta, a tam niestety nie spełniły się marzenia o wspaniałym życiu. Syn stracił wszystko co otrzymał od ojca, nawet nie miał co jeść. Wówczas chłopiec przypomniał sobie słowa ojca i wrócił do domu. Kochający ojciec przyjął syna do domu i pozwolił zrozumieć mu, że prawdziwym skarbem każdego człowieka jest dom, rodzina i uczciwa praca. Aktorzy poprzez profesjonalną grę wprowadzili dzieci w piękną historię, która ukazała im prawdziwy skarb. Spektakl rozbawił przedszkolaków, ale również głęboko wzruszył. 

                     

 

ZABAWA  ANDRZEJKOWA

Tradycją imienin świętego Andrzeja są wróżby, czary i dobra zabawa. Z tej okazji, 27 listopada, w naszej placówce został zorganizowany bal andrzejkowy. Jak na prawdziwym balu, nie mogło zabraknąć tańców. Wszyscy bawili się wesoło przy dźwiękach skocznej muzyki. Oprócz tańców wodzirej organizował wiele konkursów i zabaw. W trakcie imprezy dzieci przepowiadały swoją przyszłość lejąc wosk przez klucz. Nasze „Andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni.

 

 

Święto Pluszowego Misia

W dniu 23.11.2018 r. w piątek dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym uroczystym dniu dzieci przyszły ubrane w następujących kolorach: grupa maluchów była ubrana na czerwono, średniaki na żółto, zerówka na biało. Tego dnia każdy przedszkolak przyszedł do placówki ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, żółte, brązowe i  pomarańczowe. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w „Krainie Pluszowego Misia”. W zabawie z przedszkolakami uczestniczył też duży miś. Dzieci poznały historię święta, bawiły się w maskach misiów przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, "Jadą, jadą misie”. W tym dniu przygotowano dla nich wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, śpiewanie piosenek, misiowe tańce, spotkanie z  pszczelarzem panem Robertem Gabrysiem - tatą Szymona z grupy maluchów. W bardzo serdecznej atmosferze dzieci dowiedziały się o życiu pszczół, ich pracy, znaczeniu w przyrodzie, a także o bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza. Zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia owadów, dowiedziały się czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Miały przyjemność przymierzyć strój pszczelarza oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy, dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę, dłuto i odsklepiacz widelcowy. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu przy użyciu wafelków w kształcie misiów. Dzieci z wielką przyjemnością smakowały miód, znając jego odżywcze właściwości i walory smakowe.

Składamy serdeczne podziękowanie Panu Robertowi Gabrysiowi za ciekawe   i interesujące opowiadanie o swoim hobby oraz poświęcenie nam czasu.

 

POZNAJEMY  SWOJE  KORZENIE

W drugiej połowie listopada w grupa średniaków realizowała zajęcia na temat rodziny. Dzieci rozmawiały na temat pokrewieństwa. Każde dziecko miało za zadanie przynieść zdjęcia członków z najbliższej rodziny. Dzieci dowiedziały się czym jest drzewo genealogiczne, a później każdy wykonał drzewo genealogiczne swojej rodziny. Dzieci były bardzo dumne, gdy opowiadały reszcie grupy o swojej rodzinie.

                                      

 

Wyniki konkurs
„Bezpieczna droga do przedszkola”

15 listopada 2018r. zostały ogłoszone wyniki konkursu „Bezpieczna droga do przedszkola”. Na konkurs dzieci wraz z rodzicami przygotowywały plakaty promujące bezpieczną drogę do przedszkola. Celem konkursu było przede wszystkim propagowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, a ponadto promowanie twórczości dziecięcej, rozwijanie umiejętności manualnych, czy rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej i artystycznej dzieci. Dzieci wykonały piękne prace, wykazując się przy tym dużą wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa na drodze.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy,
a zwycięzcom gratulujemy.

Wyniki konkursu:

Grupa maluchów:

I miejsce: Natalia M.

II miejsce: Julia P.

III miejsce: Gabriela G.

 

Grupa średniaków:

I miejsce: Jan P.

II miejsce: Izabela M.

III miejsce: Franciszek W.

Wyróżnienia: Milena M., Joanna K.

 

Zerówka:

I miejsce: Krzysztof H-S., Igor K.

II miejsce: Natalia Sz.

III miejsce: Kamila B., Nikola B.

Wyróżnienia:Mia Ż., Lena Ś., Kamil Ch., Beata M. 

 

Wspólne śpiewanie hymnu narodowego

9 listopada 2018r. o godz. 11:11 dzieci i pracownicy naszej placówki dołączyli do wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Akcja ogłoszona została przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem było świętowanie „Dnia dla Niepodległej”. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem „9 listopada zaśpiewam hymn w szkole”.

Dzieci z dumą i powagą zaśpiewały wszystkie zwrotki hymnu, przyłączając się w ten sposób do pobijania „Rekordu dla Niepodległej”.

 

PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE

   W piątek 9 listopada, w Solnym Mieście w Wieliczce oddział zerowy uczestniczył w kolejnej edycji Patriotycznego Śpiewania Przedszkolaków. Jest to uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, która co roku w jednym miejscu gromadzi przedszkola z całej gminy Wieliczka.

    Należy wspomnieć, że obchody uświetnili najwyżsi przedstawiciele Miasta i Gminy Wieliczka, na czele z Burmistrzem, Panem Arturem Koziołem.
     W tym roku uczestnicy w symboliczny sposób wędrowali przez całą Polskę. Sześciolatki reprezentowały region Pomorza. Piękną recytacją chwalili się: KRZYŚ i NIKOLA. Pozostała część grupy towarzyszyła wykonaniem pisenek poświęconych Polsce.
     O godzinie 11.11 weszliśmy na scenę i zaśpiewaliśmy ze wszystkimi dziećmi Mazurka Dąbrowskiego.  
    Widok biało – czerwonych flag, które wtórowały dzieciom podczas śpiewania doniosłych pieśni patriotycznych budził wiele emocji i z pewnością na zawsze zapadnie w pamięci przedszkolnej społeczności.

 

 

DZIEŃ  NIEPODLEGŁOŚCI  W  NASZEJ  PLACÓWCE

11 listopada, to Święto Niepodległości wszystkich Polaków. W tym dniu czcimy rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasza ojczyzna stała się wolna i niepodległa.

 8 listopada w naszej placówce odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. W akademii uczestniczył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka ds.Społecznych p. Rafał Ślęczka, p.Radna Rady Miejskiej w Wieliczce Elżbieta Sendor, p.Kierownik Wydziału Szkół i Przedszkoli Tomasz Machnik, p. Małgorzata Przetaczek – Radna Rady Miejskiej w Wieliczce, p. Zdzisława Mrożek – sołtys Pawlikowic, ksiądz Proboszcz Piotr Bieniek oraz rodzice i sympatycy naszej placówki, a także pracownicy szkoły i przedszkolaki. Dzieci przygotowały program artystyczny w którym nie zabrakło symboli narodowych. Uroczyście został zaśpiewany hymn narodowy  – Mazurek Dąbrowskiego. Starszaki, średniaki oraz maluchy recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne „Rotę”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Przybyli ułani”, „Płynie Wisła płynie”. Grupa maluszków zatańczyła do piosenki „Poszło dziewczę po ziele”, średniaki zatańczyły poloneza, natomiast zerówka w strojach krakowskich wykonała krakowiaka. Na zakończenie uroczystości zerówka  zaprezentowała taniec z flagami przy wzruszającej piosence „Uwierz Polsko”. Zaproszeni goście z dumą podziwiali umiejętności dzieci. Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent został nagrodzony przez gości gromkimi brawami. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

  Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie na naszą uroczystość.

                                                        

 

 

SPOTKANIE Z WAWELSKIM PRZEWODNIKIEM

22 października 2018 roku grupę  „Maluszków” odwiedziła mamusia jednego z naszych przedszkolaków, która jest pracownikiem Muzeum Zamku na Wawelu.Podczas prelekcji dzieci dowiedziały się o powstaniu zamku na Wzgórzu Wawelskim i jego historii. Nasz gość opowiedział o atrakcjach jakie czekają na zwiedzających, co można zobaczyć w komnatach królewskich a co w zbrojowni. Zaproszony gość przedstawił przedszkolakom legendę o głowach wawelskich. Dzieci zostały obdarowane upominkami w postaci zakładek do książki. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa.  Dziękujemy bardzo  za przybycie i ciekawe opowieści.

 

     UDZIAŁ ŚREDNIAKÓW W GMINNYM PRZEGLĄDZIE 

"MUZYKA POLSKICH KOMPOZYTORÓW W DZIECIĘCYCH INTERPRETACJACH"

24 października 2018r. grupa „średniaków”  uczestniczyła w Gminnym Przeglądzie dla przedszkolaków „Muzyka Polskich Kompozytorów w Dziecięcych Interpretacjach”. Wydarzenie to zorganizowane zostało w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poprzez taniec, inscenizacje ruchowe, tworzenie akompaniamentu muzycznego, opowieść ruchową, śpiew i prezentacje poloneza – polskiego tańca narodowego wszyscy uczestnicy mieli możliwość zachwycić się, tym co nasze polskie, niepowtarzalne i przepiękne. Nasze dzieci zaprezentowały taniec do utworu pt. „Pożegnanie” Piotra Rubika. Wspólna zabawa poprzez taniec wywołała radosną atmosferę, która była pięknym tłem do wspaniałych występów dzieci.

 

 

WYJAZD DO KAMPUSU NA SPEKTAKL „PIOTRUŚ PAN”

22 października 2018r. dzieci z naszej placówki, z grupy średniaków i zerówki pojechały do Kampusu w Wieliczce na przedstawienie teatralne pt. „Piotruś Pan”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji. Przedstawienie było bardzo interesujące, a wesoła muzyka, efekty świetlne i zabawne teksty sprawiły, że dzieci z ciekawością śledziły losy Piotrusia, Wendy i ich przyjaciół. Dzieci żywo brały udział w przedstawieniu, bawiły się wspólnie z aktorami i gotowe były pomóc Piotrusiowi w obronie przed Kapitanem Hakiem. Przedstawienie ukazuje jak ważne jest pozytywne podejście do życia i nie poddawanie się wszelakim przeciwnościom, a odwaga i dobro zawsze przezwyciężą zło.

                                                              

 

 

TEATRZYK "ZAGUBIONA OWIECZKA" 

W środę 17 października dzieci z oddziałów przedszkolnych w Pawlikowicach miały zaszczyt powitać Teatr z Wieliczki „Eden” z interaktywnym przedstawieniem pt. „Zagubiona owieczka”.

Opowieść została oparta na opowieści biblijnej. Aktorzy w  interesujący sposób opowiedzieli przedszkolakom o pasterzu i owieczce, która odłączyła się od stada i zginęła w wysokich górach. Wszystkie przedszkolaki z zaciekawieniem śledziły losy pasterza, który pomimo posiadania licznego stada, bez zawahania wyruszył na poszukiwanie małej owieczki. Dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych włączyły się w poszukiwania,  doradzały pasterzowi jak ma nazwać zagubioną owieczkę i w jaki sposób może ją odnaleźć. Przypomniały sobie ważne pojęcia, takie jak zaufanie, dobro i uczciwość. Historia po licznych przygodach zakończyła się szczęśliwie. Pasterz odnalazł zgubę i szczęśliwie wrócili do stada.  Przedstawienie z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci! 

 

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ PLACÓWCE

W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej w naszej placówce 12 października obchodziliśmy wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty. Nasze przedszkolaki podziękowały swoim ukochanym paniom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich wychowanie. W tym uroczystym dniu wszystkie dzieci zaprosiły gości na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek, a także tańca. Na zakończenie uroczystości nasi wychowankowie odśpiewali głośne "Sto lat".

                               

 

 

Konkurs matematyczno-przyrodniczy

„Tajemnice polskiej jesieni”

W czwartek 11 października w naszym przedszkolu w każdej grupie odbył się konkurs matematyczno-przyrodniczy pt.„Tajemnice polskiej jesieni” w którym wzięło udział 31 dzieci. Konkurs został przeprowadzony przez wychowawczynie.  W każdej grupie przedszkolnej zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy wykazali się wiedzą przyrodniczą i matematyczną. Celem konkursu było:

- rozwijanie zainteresowania dzieci środowiskiem przyrodniczym

- poszerzanie wiedzy z zakresu przyrody i ekologii

- poznanie własnych możliwości poprzez wspólną rywalizację

- wspieranie uzdolnień matematycznych i pomoc w rozwijaniu            

- zainteresowań dziecięcych

- kształtowanie samodzielnego i logicznego myślenia

- upowszechnianie i uatrakcyjnianie wiedzy matematycznej wśród przedszkolaków i  stworzenie     możliwości rywalizacji dzieci.

 


Wyniki konkursu matematyczno-przyrodniczego

pt. „Tajemnice polskiej jesieni”

Grupa maluchów:

1 miejsce: Gabriela G.

2 miejsce: Tymon T.

3 miejsce: Mateusz K.

 

Wyróżnienia: Bartłomiej B., Michał Ł., Małgorzata A.

 

Grupa średniaków:

1 miejsce: Jan P.

2 miejsce: Izabela M., Franciszek W.

3 miejsce: Oliwia Ch.

Wyróżnienia:  Dominik A., Oskar J., Zofia Kaczm., Zofia Kacz., Sara K., Joanna K., Julia K., Milena M., Sylwia U., Kacper W.

Zerówka:

1 miejsce: Krzysztof H-S.

2 miejsce: Igor K.

3 miejsce: Bartłomiej S., Lidia P.

Wyróżnienia: Kamila B., Nikola B., Kamil Ch., Beata M., Nikola S., Lena Ś., Gabriela U.

 

    Zwycięzcom  serdecznie gratulujemy! 

                             

 

 

SPOTKANIE  Z  POLICJANTEM

Dnia 24 września 2018r. do naszej szkoły przybył zaproszony gość - policjant Arkadiusz Sarnecki  z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji  w  Wieliczce. Podczas spotkania  przedszkolaki z grupy maluchów i średniaków dowiedziały się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem,  oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Gość  zadawał dzieciom  zagadki dotyczące ruchu drogowego oraz opowiedział dzieciom o znakach drogowych i zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze . Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Dzieci miały również okazję zobaczyć samochód policyjny.
Uwieńczeniem spotkania z policjantem było otrzymanie  przez dzieci odblasków od  pana policjanta.
Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.
Lekcja ta będzie miała zapewne wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta i znaczenie jego pracy dla społeczeństwa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi słodki upominek w ramach podziękowania.

Serdecznie dziękujemy panu policjantowi, że znalazł czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami.

                                                 

 

 

WYCIECZKA DO KOMENDY POLICJI W WIELICZCE

W dniu 21 września 2018 roku dzieci z oddziału zerowego pojechały na wycieczkę do Powiatowej Komendy Policji w Wieliczce. Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komendy i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa. Pani policjantka opowiedziała na czym polega jej praca oraz do czego służy „Niebieski pokój”, omówiła też podstawowe zasady bezpieczeństwa na co dzień. 
Kolejnym punktem wycieczki było zejście do sal zatrzymań oraz sali ćwiczeń, gdzie mogliśmy przymierzyć kamizelki kuloodporne i hełmy.  Na  parkingu policyjnym obejrzeliśmy różne wozy policyjne – do przewożenia psów, do transportu aresztantów, wozy patrolowe. Każde dziecko mógło sobie zrobić zdjęcie w radiowozie. Zaprezentowano nam sygnały świetlne i dźwiękowe, a także sprzęt będący na wyposażeniu policjantów (np. radar). Wycieczka była bardzo atrakcyjna, wywołała wiele wrażeń. 

                                    

 

 

 

DZIEŃ  PRZEDSZKOLAKA

20 września 2018r. w naszych oddziałach przedszkolnych po raz czwarty odbył się Dzień Przedszkolaka. Aby uczcić tak ważne dla przedszkolaków święto tego dnia dzieci oraz pracownicy oddziałów przedszkolnych ubrali się w zależności od grupy na następujące kolory tj. maluszki na czerwono; średniaki na żółto; starszaki na biało. Sale również miały świąteczny wystrój. Po śniadaniu w doskonałych humorach wszystkie dzieci zebrały się na sali w grupie średniaków, otrzymały tam kolorowe czapeczki  i uczestniczyły w krótkiej pogadance na temat Dnia Przedszkolaka. Następnie  dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Przedszkolaki m.in. tańczyły, uczestniczyły w konkursach zręcznościowych, w rytm muzyki podrzucały balony ,zbierały papierowe motylki wystrzelone z konfetti oraz poszukiwały ukrytych słodkości. Radość, śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Uroczystość uświetniły słodycze i ciastka z których wykonany był tort dla przedszkolaków. Panie częstując słodyczami życzyły dzieciom „Miłego Dnia Przedszkolaka”. W naszych oddziałach przedszkolnych święto dzieci dostarczyło im wielu miłych wrażeń i na pewno będą je długo i ciepło wspominać.

                             

 

BEZPIECZNIE NA DRODZE

17 września 2018r dzieci z grupy „średniaków” poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Po zajęciach na ten temat, dzieci ćwiczyły na przejściu dla pieszych przy naszej placówce. Przedszkolaki bez problemów poradziły sobie z prawidłowym przechodzeniem na drugą stronę jezdni. Potrafiły zastosować w praktyce zasady omawiane na zajęciach. Szczęśliwe i uśmiechnięte wróciły do przedszkola z nowych doświadczeniami.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Mietniowie
    Szkoła Podstawowa w Mietniowie, Mietniów 60, 32-020 Wieliczka
  • (012) 278 30 94

Galeria zdjęć