Wspieramy Marcela Sprzątanie Świata Zielona Szkoła - Rymanów-Zdrój Dodatkowe dni wolne od zajęć lekcyjnych Pomoc psychologiczno - pedagogiczna Dyżury pedagoga i psychologa Święto Edukacji Narodowej ,,Zielona Szkoła" klasa 8 - Bardo Śląskie Wycieczka klas 2 i 4 Kampania Pomarańczowej Wstążki Warsztaty tworzenia wiązanek z okazji święta zmarłych. Gminne obchody 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości Obchody 11 Listopada w szkole XIII Bieg Niepodległości Dzień Patrona Szkoły Mikołajkowa Noc w Szkole Wspólne wykonywanie ozdób świątecznych. Kampania Społeczna No Promil No Problem Warsztaty przyrodnicze Spotkanie opłatkowe Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu - klasa VIII Dziękujemy!!! Akcja - Zbieramy zużyte baterie - podsumowanie

Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu - klasa VIII

W listopadzie klasa VIII wybrała się do  najważniejszego miejsca na świecie, w którym dokonany został najtragiczniejszy akt zbrodni w historii ludzkości. Stało się ono symbolem zła, do jakiego zdolny jest człowiek.

Obóz koncentracyjny Auschwitz był największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i ośrodkiem eksterminacji Żydów. W KL Auschwitz śmierć poniosło co najmniej 1 100 000 ludzi, w tym prawie milion Żydów, 70-75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 14 tys. sowieckich jeńców wojennych    i 10-15 tys. ofiar innych narodowości.

Obóz istniał w latach 1940-1945. Powstał jako obóz koncentracyjny dla Polaków, którzy stanowili większość jego więźniów do lata 1942 roku. Kompleks Auschwitz był intensywnie rozbudowywany                     i ostatecznie składał się z trzech głównych obozów oraz sieci kilkudziesięciu podobozów. Trzy największe zlokalizowane zostały w okolicy Oświęcimia. Były to: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau i Auschwitz III-Monowitz.

Przewodnik muzealny oprowadził nas po Muzeum obejmującym  tereny dwóch największych obozów wchodzących w skład kompleksu Auschwitz. Są to: obóz macierzysty Auschwitz I w Oświęcimiu, gdzie znajduje się ekspozycja muzealna oraz obóz Auschwitz II-Birkenau w położonej opodal Brzezince. Birkenau jest utrzymywany jako relikt, rezerwat i miejsce refleksji. Jego obszar wynosi 176 ha i obejmuje teren obozu koncentracyjnego i      ośrodkazagłady.                                                                                                                                                        Trasa oprowadzania obejmowała obie części Muzeum i trwała  około 3,5 godziny.

Do „Oświęcimia”  nie pojechaliśmy  tylko po to, by zetknąć się ze śladami przeszłości, zdobyć wiedzę na temat historii obozu i zagłady Żydów oraz poznać i zrozumieć mechanizm zbrodni, jaka miała tam miejsce. Wizyta na terenie byłego obozu była dla nas  okazją do zadania sobie pytania o to, jak ja bym się wówczas zachował, jak zachowam się w przyszłości, jeśli stanę przed trudnym wyborem w obliczu zła? Jak powinienem postępować, by to się nie powtórzyło?