W listopadzie klasa VIII wybrała się do najważniejszego miejsca na świecie, w którym dokonany został najtragiczniejszy akt zbrodni w historii ludzkości. Stało się ono symbolem zła, do jakiego zdolny jest człowiek.
Obóz koncentracyjny Auschwitz był największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i ośrodkiem eksterminacji Żydów. W KL Auschwitz śmierć poniosło co najmniej 1 100 000 ludzi, w tym prawie milion Żydów, 70-75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 14 tys. sowieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. ofiar innych narodowości.
Obóz istniał w latach 1940-1945. Powstał jako obóz koncentracyjny dla Polaków, którzy stanowili większość jego więźniów do lata 1942 roku. Kompleks Auschwitz był intensywnie rozbudowywany i ostatecznie składał się z trzech głównych obozów oraz sieci kilkudziesięciu podobozów. Trzy największe zlokalizowane zostały w okolicy Oświęcimia. Były to: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau i Auschwitz III-Monowitz.
Przewodnik muzealny oprowadził nas po Muzeum obejmującym tereny dwóch największych obozów wchodzących w skład kompleksu Auschwitz. Są to: obóz macierzysty Auschwitz I w Oświęcimiu, gdzie znajduje się ekspozycja muzealna oraz obóz Auschwitz II-Birkenau w położonej opodal Brzezince. Birkenau jest utrzymywany jako relikt, rezerwat i miejsce refleksji. Jego obszar wynosi 176 ha i obejmuje teren obozu koncentracyjnego i ośrodkazagłady. Trasa oprowadzania obejmowała obie części Muzeum i trwała około 3,5 godziny.
Do „Oświęcimia” nie pojechaliśmy tylko po to, by zetknąć się ze śladami przeszłości, zdobyć wiedzę na temat historii obozu i zagłady Żydów oraz poznać i zrozumieć mechanizm zbrodni, jaka miała tam miejsce. Wizyta na terenie byłego obozu była dla nas okazją do zadania sobie pytania o to, jak ja bym się wówczas zachował, jak zachowam się w przyszłości, jeśli stanę przed trudnym wyborem w obliczu zła? Jak powinienem postępować, by to się nie powtórzyło?