WYCIECZKA DO SMYKOLANDU I MUZEUM PRZYRODNICZEGO
22 czerwca 2015 roku pojechaliśmy się na wycieczkę do Krakowa. Najpierw do krakowskiej krainy zabaw dla dzieci – Smykoland. Na miejscu, naszym oczom ukazała się piękna kolorowa sala, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji na dwóch poziomach. Dzieci wprost nie mogły się doczekać, kiedy będą mogły zacząć się bawić. Jednak zanim to nastąpiło, odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa i wspólne ustalenie zasad zgodnej i odpowiedniej zabawy. I nadszedł ten moment, na który dzieci czekały od kilku dni – można było już wystartować i zbadać każdy zakamarek Smykolandu. Dzieciaki korzystały maksymalnie z wszystkich dostępnych atrakcji. Największą popularnością jednak cieszył się suchy basen z piłeczkami, do którego wpadało się zjeżdżając ze zjeżdżalni. Po godzinie zabawy, nadszedł czas na chwilkę odpoczynku podczas posiłku. Dzieciaki mogły zregenerować swoje siły pijąc sok, jedząc jabłko, a także coś słodkiego. Kiedy „baterie zostały naładowane”, mogliśmy znów ruszyć w dalszą drogę do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie. Na początek był spacer Plantami i spojrzenie na Zamek Królewski na Wawelu. Potem pani przewodnik niezwykle ciekawie przybliżyła dzieciom ekspozycje Muzeum Przyrodniczego w Krakowie. Dzieci poznały prehistoryczne zwierzęta. Oglądały wystawę pięknych owadów. Zobaczyły las tropikalny oraz słyszały jego odgłosy z daleka. Wystawa zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Poznały różne gady. Z zainteresowaniem obserwowały węże i jaszczurki. Na koniec obejrzały wystawę skamielin i minerałów.
Można powiedzieć, że plan wycieczki został w pełni zrealizowany. Dzieci miały okazję połączyć wyśmienitą i bezpieczną zabawę z możliwością rozwoju swojej sprawności ruchowej oraz poszerzyć wiadomości z przyrody. Zdecydowanie, wyjazd ten należał do udanych i z pewnością długo zostanie zapamiętany przez dzieci.
SPOTKANIE Z PŁETWONURKIEM
15 czerwca gościem naszej szkoły była Pani Karolina Dębowska mama Amelki - z zamiłowania płetwonurek.
Na pokazowym spotkaniu z udziałem dzieci pani Karolina z pasją opowiadała o zwiedzaniu świata podwodnego. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem płetwonurka, jego sposobem ubierania oraz spróbować oddychać przez maskę tlenową. Ciekawym urozmaiceniem spotkania była prezentacja multimedialna z podwodnych wypraw pani Karoliny z nad Morza Środziemnego. Uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem opowieści podróżniczki, zadawali dociekliwe pytania.
PRZEGLĄD KRAKOWIAKA DLA PRZEDSZKOLAKA
11.06.2015 roku oddział starszaków wziął udział w Gminnym Przeglądzie Krakowiaka dla Przedszkolaka, który odbył się w Sali Teatralnej pod Kościołem w Pawlikowicach. Dzieci ubrane w stroje krakowskie prezentowały różne układy do tańca regionalnego "Krakowiak".
UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA MAMY I TATY
Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też co roku w naszej szkole nauczycielki pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca.
Z tej właśnie okazji 3 czerwca 2015 roku odbyła się uroczysta akademia w Sali Teatralnej pod Kościołem w Pawlikowicach, w której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Swój występ rozpoczęły powitaniem śpiewając piosenkę „Dzień dobry” i grając na instrumentach perkusyjnych. Następnie były wiersze, piosenki, tańce i życzenia dla kochanych rodziców. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno – muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.
Ogromne podziękowania składamy rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację i przygotowanie sali oraz poczęstunku, a także ks. Proboszczowi za bezpłatne wypożyczenie sali i sprzętu nagłaśniającego.
WYCIECZKA DO ANIKINA
Dn. 01.06.2015r. przedszkolaki pojechały na wycieczkę do „Krainy Zabaw Dziecięcych – Anikino”. Przedszkolaki korzystały z taki atrakcji jak: zjeżdżalnie, podesty, trampolina, basen z piłkami, rury, tajemne przejścia, domki, samochodziki oraz każda z grup miała swojego animatora, który w sposób przystępny do wieku dzieci opowiadał o Krakowie. Dzieci przebierały się, malowały twarz, uczestniczyły zabawach z Animatorami oraz konkursach o tematyce krakowskiej: poznawały legendy i zwyczaje krakowskie. Spotkały się z klaunem. Otrzymały pamiątkowe zdjęcie grupowe oraz spożywały ciasteczka i herbatkę.
Przedszkolaki miło spędziły czas i były bardzo zadowolone z pobytu w Anikinie.
GMINNY TURNIEJ MINI PIŁKI NOŻNEJ PRZEDSZKOLAKÓW
„Mały Mundial”
28 maja 2015 roku tj. czwartek w godzinach 9.00-13.00 w hali sportowej Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnego „Solne Miasto” w Wieliczce odbyła się druga edycja Małego Mundialu, czyli Gminnego Turnieju Mini Piłki Nożnej Przedszkolaków.
Inicjatywa ta ma na celu popularyzację sportu i promowanie aktywności fizycznej oraz integrację placówek przedszkolnych. W meczach uczestniczyły 7 osobowe drużyny chłopców w wieku 5, 6 lat. Dodatkową atrakcją był konkurs klubów kibica - cheerleaderki . Specjalna komisja jurorska oceniała doping poszczególnych drużyn, m.in. 3 minutowe występy artystyczne cheerleaderek między meczami, transparenty, okrzyki, stroje. W II Gminnym Turnieju brało udział 12 przedszkoli z naszej gminy. Nasze przedszkole reprezentowali piłkarze „Pawliki” w składzie:
Grzegorz Ubik, Amadeusz Chwastek, Olaf Rusnak, Krystian Kierzyk, Grzegorz Antkiewicz, Artur Wójcik, Jakub Sobos.
Cheerleaderki prezentowały układ choreograficzny w składzie: Jowita Piąstka, Emilia Szczypkowska, Gabriela Płonka, Iga Kiepas, Roksana Zawadzka, Zuzanna Balińska.
Zarówno młodzi piłkarze jaki cheerleaderki godnie promowali naszą szkołę w środowisku lokalnym. Zdobyte nagrody, dyplomy i wyróżnienia przypominać nam będą o naszych reprezentantach.
Konkurs fotograficzno-plastyczny ,,Kapliczki, krzyże przydrożne i figury świętych w gminie Wieliczka"
- I miejsce Emilia Szczypkowska z oddziału zerowego z Filii - Pawlikowice.
KONKURS:
„Dbajmy o naszą Ziemię zbierając puszki i makulaturę”
Od 16 stycznia do 5 maja 2015 roku w Szkole Filialnej w Pawlikowicach został przeprowadzony konkurs „Dbajmy o naszą Ziemię zbierając puszki, makulaturę” przez wszystkich wychowawców oddziałów przedszkolnych. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem, bo w zbiórkę puszek i makulatury zaangażowali się rodzice wraz ze swoimi dziećmi.
W konkursie wzięło udział 40 dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych. Pieniądze ze zbiórki puszek, makulatury i butelek (w kwocie 1.034,58zł - jeden tysiąc trzydzieści cztery złote i 50 groszy) zostały przeznaczone na wyjazd dzieci do Krainy Zabaw „Anikino” w Krakowie.
Wyniki konkursu : „Dbajmy o naszą Ziemię zbierając puszki”.
Grupa maluszków:
1. Oskar Bodzioch 1000 puszek
2. Maja Swoboda 280 puszek
3. Dawid Michalik 240 puszek
Grupa średniaków:
1. Grzegorz Ptak 1240 puszek
2. Wojciech Baliński 610 puszek
3. Julia Krzysztofowicz 535 puszki
Grupa starszaków:
1. Zuzanna Balińska 610 puszek
2. Grzegorz Ubik 482 puszki
3. Jakub Sobos 455 puszki
Wyniki konkursu: „Dbajmy o naszą Ziemię zbierając makulaturę”.
Grupa maluszków:
1. Jakub Zięcik 154,6kg
2. Maja Swoboda 138kg
3. Adam Szczypkowski 85kg
Grupa średniaków:
1. Martyna Łasocha 206kg
2. Mateusz Frankowski 115kg
3. Julia Krzysztofowicz 36,5kg
Grupa starszaków:
1. Jowita Piąstka 124,5kg
2. Emilia Szczypkowska 85kg
3. Jakub Sobos 83kg
WYRÓŻNIENIA:
WYCIECZKA DO MUZEUM HISTORYCZNEGO W KRAKOWIE
27 kwietnia oddział zerowy z naszej szkoły miał okazję odbyć fascynującą podróż w czasie zwiedzając muzeum „Podziemia Rynku”. Opowieść Pani przewodnik o średniowiecznym rynku krakowskim poprowadziła je w głąb dziejów. By odbyć tę wędrówkę musiały zejść pod bruk Rynku na głębokość pięciu metrów. Te pięć metrów głębokości to jednocześnie 1000 lat historii. Wędrując po poziomie, po którym stąpali krakowianie w wieku X dzieci miały okazję zobaczyć zjawisko narastania poziomów spowodowane gromadzeniem przez Krakowian warstw śmieci nadsypywanych piaskiem. Miejsce to było bowiem tętniącą życiem osadą. Ludność parała się handlem i rzemiosłem. Poza tym Rynek był wtedy największym targowiskiem Europy i ogromna ilość nie wywożonych śmieci w ciągu wieków spowodowała podniesienie płyty Rynku do współczesnego poziomu. Idąc dalej dzieci zobaczyły zrekonstruowane warsztaty, relikty spalonej osady, kram średniowiecznego kupca, makietę miasta z wieku XV. Dużą atrakcją okazały się średniowieczne sposoby mierzenia i ważenia: każdy mógł sprawdzić ile waży ”kamieni”. Później obejrzały znaną krakowską legendę: „O Królu Kraku i Wawelskim Smoku”. Był to dzień pełen wrażeń, który na pewno długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.
TEATRZYK W NASZEJ SZKOLE
W poniedziałek 24 kwietnia do naszej szkoły zawitał teatrzyk kukiełkowy „Tomcio” z Nowego Sącza z przedstawieniem pt.„Krowa kłamczucha”. Wszystkie przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały historię o niesfornej krowie. Z teatrzyku wypływał cenny morał uczący prawdomówności, umiejętności wybaczania, a także prawdziwej przyjaźni.
DZIEŃ ZIEMI
WYCIECZKA DO KINA CINEMA CITY W KRAKOWIE
Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia oddział zerowy pojechał do kina, aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych „BĄDŹ EKO – WYBIERAJ ŚWIADOMIE!”. Podczas spotkania dzieci ze szkół podstawowych mogły przekonać się skąd pochodzą produkty, których na co dzień używają, jaką drogę pokonały, aby trafić na półki sklepowe, w co są pakowane, a także znaczenie znaków, które znajdują się na opakowaniach. W przystępny dla małych konsumentów sposób opisany został proces zrównoważonej konsumpcji, czyli Unikaj kupowania zbędnych rzeczy – Użyj powtórnie – Utylizuj. Czas spędzony w Cinema City był świetną okazją do przyswojenia sobie przez młodych uczestników praktycznej wiedzy odnośnie tego, co robić, aby troszczyć się o środowisko naturalne i wytwarzać mniejszą ilość śmieci.
Po części edukacyjnej był czas na rozrywkę! W salach Cinema City wyświetlony został film animowany Dom 3D, który opowiadał o przesympatycznym „obcym”, poszukującym na naszej planecie nowego domu. Próbując uciec przed swoimi pobratymcami kosmita Och zatrzymał się na Ziemi – na szczęście „bliskie spotkanie trzeciego stopnia” odbyło się z odważną i rozgadaną dziewczynką o imieniu Tip. Razem stanęli do walki o naszą planetę. Czy udało im się ocalić Ziemię przed kosmitami? – to wiedzą dzieci z oddziału zerowego naszej szkoły.
KONKURS TANECZNY
16 kwietnia 2015 roku dzieci z oddziału zerowego naszej szkoły miały okazję zaprezentować swoje umiejętności w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce podczas Festiwalu Twórczości Dziecięcej SKRZAT. Dla większości z nich była to pierwsza w życiu okazja do wystąpienia przed nieznaną publicznością na scenie. W atmosferze znakomitej zabawy występy oceniało profesjonalne jury, które wyłoniło zwycięzców poszczególnych kategorii: muzyczno-wokalnej, tanecznej, teatralnej. Nasi reprezentanci zaprezentowali taniec „Rock and Roll" zdobywając pierwsze miejsce w kategorii tanecznej. Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy zwycięstwa, a organizatorom gorąco dziękujemy za zorganizowanie i przeprowadzenie w miłej atmosferze konkursu oraz przygotowanie wspaniałych nagród i poczęstunku dla uczestników.
ŚNIADANIE WIELKANOCNE
W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne. W tradycję naszej szkoły wpisało się Śniadanie Wielkanocne, przygotowane wspólnie przez dzieci i personel przedszkola. W środę urządziliśmy uroczyste śniadanie wielkanocne. Przed rozpoczęciem wspólnego śniadania złożyliśmy sobie ciepłe życzenia. Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajka, sałatki jarzynowej, kiełbasy, ,,baby wielkanocnej”, oraz pysznych kanapek wiosennych przygotowanych przez dzieci, a także stroików z bazi i bukszpanu - symboli budzącej się do życia przyrody. Spotkanie przy stole wielkanocnym pozwala pielęgnować świąteczne tradycje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie po to, by święta były świętami, a piękne tradycje niezmienne pozostały. Wszystkim uczestnikom śniadania wielkanocnego udzielił się miły, świąteczny nastrój.Takie radosne przeżycia na długo pozostają w pamięci.
Sprawozdanie z konkursu plastycznego na
„Najładniejszy koszyczek wielkanocny”
W marcu w 2015 roku w Szkole Filialnej w Pawlikowicach został przeprowadzony konkurs plastyczny na „Najładniejszy koszyczek wielkanocny” przez wychowawców: mgr Martę Halamę, mgr Katarzynę Kornio oraz mgr Małgorzatę Przybylak. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem, bo wzięło w nim udział trzydzieści sześć dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych. Koszyczki były wykonane różnymi technikami plastycznymi, ciekawie i pomysłowo, zaskakiwały starannością wykonania i dużą inwencją twórczą.
Komisja w składzie: Katarzyna Kornio, Małgorzata Windak, Marta Halama, Małgorzata Przybylak postanowiła przyznać w oddziałach przedszkolnych miejsca w dwóch kategoriach:
Koszyczki wykonane techniką płaską
I miejsce Amadeusz Chwastek
II miejsce Amelia Grabowska, Iga Kiepas
III miejsce Dawid Michalik
Koszyczki wykonane techniką przestrzenną
Starszaki
I miejsce Aleksandra Dziewońska, Jakub Sobos
II miejsce Alan Batko, Wiktoria Marzec
III miejsce Jowita Piąstka, Emilia Szczypkowska, Zuzanna Balińska
Średniaki
I miejsce Wojciech Hrynkiewicz-Sudnik, Lena Żak
II miejsce Magdalena Surówka, Anna Patkaniowska
III miejsce Filip Karp, Wojciech Baliński, Martyna Łasocha
Maluchy
I miejsce Nikodem Surówka
II miejsce Adam Szczypkowski, Antoni Dańda
III miejsce Maja Swoboda, Zuzanna Gawęda
Pozostali uczestnicy konkursu: Mateusz Frankowski, Nicola Zawadzka, Roksana Zawadzka, Artur Wójcik, Oskar Klima, Sebastian Gabryś, Gabriela Płonka, Olaf Rusnak, Krystian Kierzyk, Karol Wójcik, Monika Wincencik, Zuzanna Sroka, Natalia Jędrzejek.
Dzieci, które wykonały najpiękniejsze koszyczki wielkanocne otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe, pozostali uczestnicy zostali obdarowani nagrodami pocieszenia. Wszystkie nagrody i dyplomy ufundowane zostały z pieniędzy zbieranych na „herbatę, wodę i soki”.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy pomogli wykonać dzieciom koszyczki wielkanocne. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczny udział, zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez Szkołę Filialną w Pawlikowicach.
REKOLEKCJE W NASZEJ SZKOLE
W dniu 23 marca odbyły się rekolekcje w naszej szkole. Wszyscy zgromadziliśmy się w sali „średniaków”, uczestnicząc w spotkaniu z ks. Janem Seremakiem.
SPOTKANIE Z FRYZJERKĄ
W naszej szkole w ramach tematu: Poznajemy różne zawody, gościła mama Amelki Grabowskiej, pani Angelika Grabowska, która w sposób praktyczny przybliżyła dzieciom zawód fryzjerki. Nasz gość przyniósł do szkoły najważniejsze atrybuty fryzjerskie niezbędne do układania, modelowania oraz strzyżenia. Wśród nich były: lokówki, suszarka, różnego rodzaju szczotki, nożyczki i kosmetyki potrzebne do tworzenia fryzur oraz inne akcesoria. Niespodzianką były fantazyjne fryzury wykonane dziewczynkom. Dzieci bardzo chętnie pomagały w tych stylizacjach swoich kolegów i koleżanek. Serdecznie dziękujemy pani Angelice za przybycie i bardzo ciekawe zajęcia.
WYCIECZKA DO ZAMKU ŻUPNEGO I KOPALNI SOLI W WIELICZCE
23 marca 2015 roku dzieci z oddziału zerowego naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce do Zamku Żupnego i Kopalni Soli w Wieliczce. Najpierw zwiedzały Zamek Środkowy - najstarszą budowle kompleksu zamkowego zwanego "Domem pośród Żup", w której znajdują trzy wystawy poświęcone: archeologii, historii miasta i kolekcji solniczek oraz Sala Gotycka - najbardziej reprezentacyjna sala Zamku Żupnego. Na dziedzińcu zamkowym oglądały zrekonstruowane mury pierwszego "zakładu zbiorowego żywienia" w Polsce oraz kamienną makietę Muzeum Żup Krakowskich. Następnie starszaki wzięły udział w zajęciach pt. „Średniowieczny zamek i jego mieszkańcy”, z których dowiedziały się w jakim celu budowano zamki, czym się charakteryzowały w czasach średniowiecznych, poznały dawne zajęcia ich mieszkańców. Dodatkowo przybliżone zostały im znane budowle z różnych stron Europy i ich historie. W ramach warsztatów dzieci ” łamały głowy” nad łamigłówkami, ćwiczyły spostrzegawczość oraz wykonywały zadania manualne. Potem razem z przewodnikiem zjechały windą na III poziom kopalni, aby uczestniczyć w interaktywnym spacerze pt.„ Od kopacza do górnika”, w czasie którego w formie zabawy zmierzyły się z pracami dawnego górnika - założyły jego ubranie, użyły kilofa, przenosiły sól w niecce, przewoziły beczkę na wózku, przetoczyły bałwana oraz poznały górnicze tradycje. Szczęśliwe starszaki wróciły windą, która sprawiła im wiele radości na powierzchnię ziemi. Wycieczka ta na długo pozostanie w pamięci małych odkrywców.
POWITANIE WIOSNY
21 marca to jeden z tych dni w roku, na który dzieci w Szkole Filialnej w Pawlikowicach czekają z wielką niecierpliwością. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych przedszkolaków, wzbudziły już same przygotowania. W poszczególnych grupach dzieci zapoznały się wcześniej z dawnym zwyczajem topienia Marzanny i jego symboliką, rozmawialiśmy także o pierwszych oznakach wiosny w przyrodzie, a 20 marca uczciliśmy nadejście nowej pory roku w sposób następujący: „Kolorowy Wiosenny Pochód” – w tym roku przyświecało nam słońce, więc wszystkie trzy grupy przedszkolaków przemaszerowały wokół szkoły, a następnie polnymi drogami naszej wsi szły w kolorowym, radosnym korowodzie. Zabraliśmy ze sobą instrumenty perkusyjne, a prowadziła nas Marzanna – kukła, która co roku „żegna z nami zimę, a potem udaje się na spoczynek - aż do nadejścia kolejnej”. Podczas spaceru dzieci śpiewały i grały na instrumentach oraz poszukiwały pierwszych oznak wiosny. Na zakończenie zaśpiewaliśmy i zagraliśmy wkoło Marzanny. W ten sposób obwieściliśmy mieszkańcom naszej wsi początek nowej, zielonej pory roku! Przedszkolaki, aby uczcić pierwszy Dzień Wiosny przyszły ubrane w trzech najbardziej dominujących kolorach wiosennych: żółtym, zielonym i niebieskim. Wszystkie dzieci uśmiechnięte i radosne wróciły do szkoły.
WYCIECZKA DO FILHARMONII
Piątek 13 marca 2015 roku na długo pozostanie w pamięci dzieci z naszej szkoły. Tego dnia pod opieką pani Małgorzaty Windak, nauczyciela oddziału zerowego oraz pani Renaty Dziedzic – pomocy nauczyciela, wybraliśmy się do Krakowa na koncert z cyklu „Muzyczne opowieści -W galerii sztuki”. Mimo niesprzyjającej i chłodnej aury na zbiórkę wszyscy przybyli w doskonałych nastrojach. Podróż jak zwykle minęła prędko (a na dodatek - w wesołej atmosferze) i już po godzinie 10.30 staliśmy przed wejściem do Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego. Jeszcze tylko wizyta w szatni i po chwili każdy mógł wygodnie zatopić się w miękkim, czerwonym fotelu sali widowiskowej, niecierpliwie oczekując rozpoczęcia koncertu. Koncerty z cyklu „„Muzyczne opowieści -W galerii sztuki” dedykowane są dzieciom. Tego dnia publiczność zdecydowanie dopisała – cała sala wypełniona była uczniami z różnych szkół, od trzecioklasistów po tych najmłodszych czyli przedszkolaków, wyraźnie zainteresowanych nowym doświadczeniem. Jednak nawet żywe rozmowy dzieci ucichły, kiedy na scenie pojawili się Babcia Melodia i Dziadek Rytmus (Anna Sokołowska i Sławek Rokita) oraz Kuzynka Klawiaturka (pianistka, Renata Żełobowska-Orzechowska). Stwierdzili że zima powoli ustępuje miejsca wiośnie, która jednak jakoś nie spieszy się z obdarowaniem nas błękitnym niebem, słońcem i pękami kwiatów. Zmęczeni tym oczekiwaniem, żałując, że nie zaplanowali sobie atrakcyjnych ferii zimowych, Babcia Melodia i Dziadek Rytmus postanowili zrealizować swoją podróż marzeń i wyjechać do stolicy Francji, Paryża. Towarzyszyła im oczywiście nieodłączna przyjaciółka, Kuzynka Klawiaturka, a relacje z podróży przesyłali przy pomocy Wielkiego-Gadającego-Ekranu. W Paryżu, nasi przyjaciele zwiedzali galerie, gdzie na obrazach przedstawione były liczne instrumenty, a właśnie w czasie ich pobytu swe niezwykłe ruchome rzeźby.
Dziadek Rytmus zauważył, że niektórzy ze sportretowanych muzyków podobni są do krakowskich znajomych – klawesynistki, Pauliny Tkaczyk czy wiolonczelistów, Doroty Imiełowskiej i Łukasza Pawlikowskiego. Dziadek tak się przejął swoim odkryciem, że nawet we śnie widział dziwne wydarzenia z udziałem ożywionych instrumentów, ulicznych grajków, polskich dzieci, śpiewających – o dziwo – po francusku. Najbardziej dziwiło go jednak, dlaczego ciągle śni mu się lutnia. Wszyscy, którzy znają Babcię Melodię i Dziadka Rytmusa dobrze wiedzą, że często przydarzają im się bardzo niezwykłe przygody. Około godziny 12.30 nasza „muzyczna uczta” w filharmonii dobiegła końca. Nagrodziliśmy artystów gromkimi brawami i po pamiątkowym zdjęciu z babcią Melodią i kuzynką klawiaturą powróciliśmy do Pawlikowic. Wyjazd ten dostarczył nam wiele radości.
ZABAWA KARNAWAŁOWA
W piątek tj. 06.02.2015 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy w godz. od 10.00 do godz. 12.00. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci. Tego dnia sala średniaków zamieniła się w salę balową. Dzięki pomocy rodziców salę przyozdobiły różnokolorowe łańcuchy, serpentyny, balony. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosił prowadzący imprezę pan DJ. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Zabawa urozmaicały ciekawe konkursy, a zwycięzcy byli nagradzani słodyczami. W czasie przerwy dzieci miały czas na zdrowy poczęstunek tj. owoce i woda mineralna niegazowana. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała się w końcu skończyć. Zadowoleni i pełni wrażeń przedszkolacy wrócili do swoich domów. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Radzie Rodziców i pomagającym Rodzicom – serdecznie dziękujemy!
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
W Szkole Filialnej w Pawlikowicach zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 29 stycznia 2015 w Sali Teatralnej pod Kościołem w Pawlikowicach odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie pan dyrektor Robert Bębas i ksiądz Krzysztof Konopka przywitali wszystkich gości ciepłymi słowami oraz złożyli serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W pięknie udekorowanej sali dzieci wraz z paniami przygotowały program artystyczny. Przedszkolaki w formie wierszy złożyły dziadkom i babciom życzenia, zaśpiewały piosenki oraz zaprezentowały sześć układów tanecznych do znanych przebojów, które przyniosły wszystkim dużo radości. Następnie przedszkolaki obdarowały swoich ukochanych gości upominkami. Były to breloczki do kluczy w kształcie kwiatka lub samochodu oraz własnoręcznie wykonane i pomalowane figurki gipsowe. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Frekwencja była wspaniała. Przybyło ponad osób. Dziękujemy im za to. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali ogromną pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Szczególne podziękowania należą się:
SPOTKANIE Z PSZCZELARZAMI
30.01.2015 roku dzieci z oddziału zerowego uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pt. „Produkty pszczele i robienie świec". Spotkanie prowadzili pszczelarze: pan Jacek Smoroń, pan Stanisław Szymski i pan Piotr Zemełka z Wielickiego Koła Pszczelarskiego. Zajęcia odbyły się w Domu Kultury w Lednicy Górnej. Uczestnicy zdobywali wiedzę związaną z pszczelarstwem, np.: jak powstaje wosk pszczeli i do czego jest wykorzystywany, jak powstają świece. W czasie części warsztatowej dzieci rozwijały wyobraźnię, umiejętności poznawcze i manualne. Samodzielnie wykonywały świece z wosku, które następnie zabrały do naszej szkoły. Na zakończenie wizyty w Domu Kultury dzieci uczestniczyły w zawodach sportowych i zabawach integracyjnych.
ŚREDNIAKI NA WARSZTATACH "ULE I ZNACZENIE PSZCZÓŁ"
W dniu 16 stycznia grupa średniaków uczestniczyła w warsztatach plastyczno-technicznych pt."Ule i znaczenie pszczół" w sali świetlicy w Lednicy Górnej.
Zajęcia miały na celu przede wszystkim pokazanie w dużym skrócie jak wygląda praca pszczelarza.
W tajemniczy i fascynujący świat pszczół wprowadził dzieci pan, który jest pszczelarzem i ma własna pasiekę. Średniaki poprzez zabawne opowiadania poznały życie i pracę pszczół. Dowiedziały się jak wygląda królowa, kto to jest truteń, po co pszczoły noszą do ula pyłek kwiatowy. Zobaczyły również jak wygląda ul w środku. Ważnym punktem warsztatów była prezentacja wypędzania " niegrzecznych" pszczół z ula z wykorzystaniem przenośnego komina i dymu, a także atrybutów pszczelarza: ramek pszczelich, wosku, różnego rodzaju wyrobów z wosku, narzędzi i stroju pszczelarza. Każdy przedszkolak chciał przymierzyć kapelusz pszczelarza. Wszystkie średniaki własnoręcznie wykonały papierowe ule. W czasie przerwy dzieci mogły skorzystać z kącika zabaw.
WIGILIA
W piątek 19 grudnia odbyła się w naszej szkole Wigilia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Nie zabrakło również śpiewania kolęd. Dzieci smakowały barszczyk, rybę, surówkę z kapusty i kruche ciasteczka upieczone przez rodziców. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO:
"BOŻONARODZENIOWA KARTKA ŚWIĄTECZNA"
MALUCHY ŚREDNIAKI
I miejsce – Jakub Zięcik I miejsce – Monika Wincencik
II miejsce – Nikodem Surówka II miejsce – Wojciech Hrynkiewicz-Sudnik
III miejsce – Konrad Płonka III miejsce – Zuzanna Sroka
III miejsce – Magdalena Surówka
Wyróżnienia: Wyróżnienia:
1. Milena Śliwa 1. Julia Krzysztofowicz
2. Krzysztof Wandas 2. Grzegorz Ptak
3. Helena Gabryś 3. Anna Patkaniowska
4. Adam Szczypkowski 4. Lena Żak
5. Oskar Bodzioch 5. Wojciech Baliński
6. Dawid Michalik 6. Filip Karp
7. Maria Nawalany 7. Martyna Łasocha
8. Maja Swoboda
STARSZAKI
I miejsce – Alan Batko
II miejsce – Amadeusz Chwastek
III miejsce – Emilia Szczypkowska
III miejsce – Jakub Sobos
Wyróżnienia:
1. Artur Wójcik
2. Nikola Zawadzka
3. Gabriela Płonka
4. Grzegorz Antkiewicz
5. Wiktoria Marzec
6. Roksana Zawadzka
7. Jowita Piąstka
8. Zuzanna Balińska
WYCIECZKA DO TEATRU
Dnia 12 grudnia 2014 roku dzieci ze wszystkich oddziałów naszej szkoły uczestniczyły w bardzo wartościowej wycieczce do Teatru Ludowego w Krakowie. Pierwsza wizyta w prawdziwym teatrze była dla przedszkolaków dużym przeżyciem. Dzieci obejrzały sztukę pt. „Przygody Arka Noego”. Spektakl opowiadał, że od wielu dni nad Krakowem padał deszcz, a barka Arka pełna już była najróżniejszych zwierząt, które znalazły schronienie przed potopem w jego niewielkim pontonie. Jednak był to dopiero początek przygody, bo powódź zatopiła cały Kraków i na niebie zamiast gwiazd można było oglądać złote rybki. Ponton jak arka dryfował od Wawelu do sterczącej nad zdradliwą tonią Wieży Mariackiej i dalej do Kopca Kościuszki, a głód coraz bardziej doskwierał rozbitkom. Tej mokrej przygodzie towarzyszyły wesołe pląsy w strugach deszczu i skoczne, mimo pochmurnego nieba piosenki. Dobry rytm, wpadające w ucho piosenki i świetna gra aktorów to niewątpliwe atuty spektaklu. Dzieci oglądały spektakl z zafascynowaniem, na widowni była cisza jak makiem zasiał. Były też sceny humorystyczne, które wywoływały ogólny śmiech. Aktorzy i młoda publiczność spisali się na medal. Dzieci z wycieczki wróciły pełne wrażeń.
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń wszystkich dzieci. Tegoroczna nietypowa aura nie zmyliła Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, na uroczystości pojawił się 5 grudnia w naszej szkole długo oczekiwany przez dzieci gość: Mikołaj – kochany przez wszystkich. Cały rok czekał na ten dzień, aby wręczyć prezenty. Dzieci się bardzo ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania z Mikołajem przedszkolacy zaśpiewały Mikołajowi piosenki, wyrecytowały wierszyki. Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie. Po występach Mikołaj obdarował dzieci słodkimi upominkami. Dzieci Mikołajowi wręczyły słodki upominek i podziękowały za prezenty. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania spotkania z Mikołajem i przygotowaniem prezentów serdecznie dziękują dzieci i personel.
ZABAWA ANDRZEJKOWA
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w oddziałach przedszkolnych. W zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci ze Szkoły Filialnej w Pawlikowicach. W piątek, 28 listopada w placówce zorganizowano tradycyjne andrzejki. Na uroczystości pojawiły się Andrzejkowe Wróżki, czyli pani Małgorzata Gabryś (mama Helenki z oddziału maluszków) i pani Katarzyna Hachlica, które przy pomocy rekwizytów przepowiadały dzieciom przyszłość. Nie zabrakło również zabaw integracyjnych z wykorzystaniem chust animacyjnych, piłek i balonów. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Serdeczne podziękowania składamy paniom prowadzącym oraz rodzicom, którzy przyczynili się do przygotowania imprezy i ubrania sali balowej.
KISZENIE KAPUSTY
"Wielki rwetes dziś u Stasi, bo kapustę Stasia kwasi,
Szatkownica poszła w taniec , to ci będzie szatkowanie..."
Strofy znanego od lat wiersza stały się inspiracją do kultywowania szkolnej tradycji „Kiszenia kapusty”. W naszej placówce dzieci poznały sposób wykonania kiszonej kapusty. W tegorocznym kiszeniu kapusty brały udział dzieci z grupy starszaków 5,6 - latki. Z doświadczenia wiemy, że czynność ta jest zapomniana i niedoceniana przez młodych rodziców, a o walorach kiszonej kapusty świadczą opinie dietetyków oraz środowiska medycznego. Uważamy więc, że są ważne wskazania ku temu, aby czynność tę pielęgnować i zachęcać wszystkich do domowego produkowania tego specjału kuchni polskiej.
Podczas wspólnej zabawy i pracy dzieci miały okazję próbować szatkowanej kapusty, pomagały w przygotowaniu marchewki, słoja, sprawdzały czy sól jest dostatecznie słona, czy żurawina dobrze wysuszona, no i oczywiście obserwowały przez kilka dni proces zakwaszania kapusty, sprawdzając czy już jest dobra. Po ukiszeniu kapusty dzieci przygotują surówkę, którą z apetytem zjedzą.
WARSZTATY PLASTYCZNE W SŁUKOWIE
WARSZTATY PLASTYCZNE W JANOWICACH
SPOTKANIE Z TANCERKĄ
Dnia 21listopada odwiedziła przedszkole pani Paulina Gaweł, która tym razem przybyła w innej roli. Prezentowała i opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy jaką wykonuje, a mianowicie zawodzie instruktora tańca. Dzieci od początku były oczarowane już na wejściu panią Pauliną, gdyż przybyła do dzieci w barwnej i pięknie ozdobionej sukience. Na początku opowiedziała dzieciom jak rozpoczęła się jej przygoda z tańcem, później o podstawowych formacjach tanecznych i na koniec na czym polega jej praca jako instruktora tańca. Przedszkolaki obejrzały również krótkie filmy z występów i konkursów gościa. Następnie naśladowały pełne wdzięku, płynne gesty i ruchy tancerki. Wszyscy dobrze się bawili.
WIZYTA STOMATOLOGA
6 listopada 2014 roku w przedszkolu odbyło się spotkanie z lekarzem stomatologiem panią Beatą Szydłowską-Klimą, która opowiedziała dzieciom, jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Wyjaśniła przedszkolakom, co robić, aby zęby jak najdłużej pozostały zdrowe, zachęcając do wizyt w gabinecie.
Dzieci były zainteresowane tematem, zadawały pani dentystce pytania i opowiadały czego dowiedziały się z bajki edukacyjnej, którą oglądały z panią stomatolog.
Na koniec spotkania pani stomatolog podarowała dzieciom kolorowanki dotyczące higieny jamy ustnej oraz kolorowe naklejki, a przedszkolaki podziękowały za miłe spotkanie i otrzymane upominki.
TEATRZYK - KOT W BUTACH
Przedszkolaki mają okazję oglądać przedstawienia teatralne w przedszkolu. W ten sposób przygo-towują się do odbioru sztuki w szerokim znaczeniu, a spotkania z aktorami uwrażliwią je na piękno żywego słowa, rozwijają ich język, wzbogacają słownictwo, jak również pobudzają wyobraźnię.
W dniu 13 listopada 2014 r. przyjechali do szkoły aktorzy teatru objazdowego "FOT - MAG" z Nowego Sącza. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt."Kot w butach" . Przedstawienie wywołało u dzieci uśmiech i zaciekawienie. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska kukiełki i dowiedzieć się z czego są wykonane. Aktorzy przypomnieli również, że w przedstawieniach używane są oprócz kukiełek pacynki i marionetki, a także wskazali dzieciom różnicę pomiędzy nimi.
SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ
Dnia 13 lisopada 2014 r nasze przedszkole odwiedziła pielęgniarka - pani Katarzyna Płonka. Celem tego spotkania było poznanie stroju i pracy pielęgniarki, przełamanie lęku przed przedstawicielem służby zdrowia, a także poznanie i zdobycie wiadomości jak zapobiegać chorobom i sezonowym infekcjom. Pani Kasia zaprezentowała dzieciom przedmioty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce do codziennej pracy oraz wyjaśniła do czego służą. Pokazała stetoskop, strzykawki, igły, kroplówki, termometr, bandaże, ciśnieniomierz, maski tlenowe, glukometr i wiele innych ciekawych rzeczy. Pani pielęgniarka zademonstrowała, także niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku i mierzenie ciśnienia.
W czasie spotkania przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób mogą zapobiegać infekcjom np.: (zasłanianie ust w czasie kaszlu, chronienie miejsc skaleczonych), ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać np.: spożywać dużą ilość owoców i warzyw, zachowywać zasady higieny .
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze. Na zakończenie było wzajemne obdarowanie się upominkami.
WARSZTATY PLASTYCZNE W JANOWICACH
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
12 listopada 2014 roku w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce uczestniczyliśmy w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości. Podczas tej uroczystości nasze przedszkole reprezentowała grupa 5,6-latków. Na scenie zaśpiewaliśmy piosenkę "Hej, na krakowskim rynku". Podziwialiśmy występy dzieci z różnych przedszkoli, a także włączaliśmy się do wspólnego śpiewu Hymnu Narodowego.
WARSZTATY PLASTYCZNE W LEDNICY GÓRNEJ
W dniach 31.10 i 7.11 przedszkolaki uczestniczyły w atrakcyjnej i kreatywnej formie edukacji artystycznej, w warsztatach plastyczno-technicznych - odlewy gipsowe. Odbywały się one w sali świetlicy w Lednicy Górnej, a zostały zorganizowane przez CKiT w Wieliczce. Podczas warsztatów każde dziecko otrzymało pojemnik z wodą i gipsem ceramicznym oraz formy do odlewów. Zadaniem przedszkolaków było wykonanie różnych odlewów form gipsowych – muszelki, gwiazdki, aniołka, słoneczka, ramki serduszka… itp. Przedszkolaki mogły poznać obserwując cały proces powstawania takich odlewów, a więc mieszania wody z gipsem w odpowiednich proporcjach, wylewania mieszanki do form oraz wyjmowania suchych odlewów. Podczas, gdy gips zastygał w formach dzieci mogły skorzystać ze sprzętu sportowego bawiąc się, a także otrzymały mały poczęstunek. Wszystkie dzieci skończyły warsztaty z kompletem trzech odlewów. Swoje wytwory artystyczne zabrały do szkoły. Będą mogły je pomalować za kilka dni kolorowymi farbami. Warsztaty gipsowe dały dzieciom dużo radości i zadowolenia z uzyskanych efektów swojej pracy. Były ciekawym sposobem na wyrażanie emocji, odreagowanie i wyciszenie. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania warsztatów serdecznie dziękują przedszkolaki i nauczyciele.
WYCIECZKA DO WARSZTATU SAMOCHODOWEGO
W ramach realizacji tematu „Jesienne zabawy z tatą” przedszkolaki z oddziału 5 i 6 latków poznały kolejny zawód. Tym razem, dnia 24 października, wzięły udział w wycieczce do warsztatu samochodowego w Pawlikowicach i spotkały się z panem Danielem Wójcikiem ( tatą Karola z naszej grupy) – mechanikiem samochodowym. Zwiedzanie takiego zakładu to wielka radość zwłaszcza dla małych chłopców, którzy na co dzień z zapałem konstruktorów naprawiają swoje zabawkowe pojazdy mechaniczne. Okazało się jednak, że tajniki pracy mechanika zainteresowały także dziewczynki. Na wstępie pan Daniel wyjaśnił dzieciom, że mechanik samochodowy jest specjalistą zajmującym się naprawą aut, ale nie tylko, ponieważ może kontrolować ich stan techniczny. Miejscem jego pracy jest wtedy warsztat samochodowy lub serwis samochodowy. Pokazywał różne narzędzia służące mechanikowi do pracy. Były to między innymi klucze różnej wielkości, śrubokręty o różnych końcówkach. Padły również inne określenia związane z naprawą pojazdów, takie jak: wiertarka, diax, lewarek, podnośnik, suwmiarka, klucze do kół, klucz pneumatyczny, młotek gumowy, lutownica. Nasz gość wyjaśniał do czego służą. Potem zademonstrował do czego wykorzystuje się kompresor, podnośnik, jak odkręca się śruby, do czego służy kanał. W dalszej części spotkania przedszkolaki próbowały wykonać niektóre czynności mechanika. Ciekawie prowadzona pogadanka oraz demonstracja narzędzi bardzo podobała się przedszkolakom. Na koniec wycieczki nasze starszaki otrzymały kosz słodkości. Po tym spotkaniu dzieci dowiedziały się, że wcale nie jest łatwo być mechanikiem samochodowym, gdyż praca wymaga ciągłej nauki, poznawania nowych modeli pojazdów, nowych technologii w mechanice. Ponadto, aby być dobrym mechanikiem należy lubić tę pracę.
Serdecznie dziękujemy właścicielowi zakładu panu Danielowi Wójcikowi oraz jego żonie p. Joannie Wójcik za wspaniałe i miłe przyjęcie.
WYCIECZKA DO JEDNOSTKI WOJSKOWEJ
W dniu 20 października 2014 roku dzieci z odziałów 3 latków, 4 latków i 5-6 latków udały się na wycieczkę do Jednostki Wojskowej w Krakowie przy ul. Krakowskiej 2.
Cel i założenia programowe wycieczki:
Dzieci oglądały sprzęt łączności, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy. Miały możliwość wejścia do samochodów wojskowych, a także obserwowały Musztrę Paradną i słuchały pieśni żołnierskie w wykonaniu Orkiestry Wojskowej. Podczas zwiedzania zostały poczęstowane wojskowymi ciasteczkami i herbatą. Na pamiątkę otrzymały chorągiewki i kolorowanki . Przedszkolaki zainteresowaniem słuchały opowiadań żołnierzy, którzy oprowadzali nas po jednostce. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci podziękowały żołnierzom, którzy się nami opiekowali.
Przedszkolaki z personelem szkoły serdecznie dziękują p. Kindze i Piotrowi Balińskim za zorganizowanie zwiedzania Jednostki Wojskowej oraz za opiekę podczas pobytu w jednostce.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Dnia 10.10.2014r. do naszej szkoły przybył zaproszony gość - policjant aspirant Piotr Michniak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce. Podczas spotkania przedszkolacy dowiedzieli się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Gość ostrzegał też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy.
Uwieńczeniem spotkania z policjantem było otrzymanie serduszek zawierających hasło „Kochasz? Powiedz STOP wariatom drogowym” . Każde dziecko miało wykonać rysunek na drugiej stronie serduszka i wręczyć swoim rodzicom.
Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.
Lekcja ta będzie miała zapewne wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta i znaczenie jego pracy dla społeczeństwa.
Serdecznie dziękujemy panu policjantowi, że znalazł czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami. Zapraszamy częściej do naszej szkoły!
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA - ODDZIAŁ 5,6 LATKÓW
25 września 2014 roku dzieci z oddziału 5-6latków z Pawlikowic wzięły udział III Gminnym Dniu Przedszkolaka, który odbył się w Centrum Rekreacyjno-Edukacyjnym „ Solne Miasto” w Wieliczce. Na początku spotkania pani Burmistrz Urszula Rusecka przywitała zaproszonych gości oraz dzieci, reprezentujące swoje przedszkola. Nasi przedstawiciele byli ubrani w biało-granatowe stroje, trzymali w rękach olbrzymi kwiat z napisem „Przedszkolaki z Pawlikowic”. Podczas uroczystości dzieci z Pawlikowic śpiewały piosenki: „Hymn Przedszkolaka”, „Pluszowy miś” oraz „Boogie Woogie”. W trakcie imprezy przedszkolaki oglądały program artystyczny przygotowany przez klauna. Na zakończenie poczęstowano dzieci cukierkami. Po powrocie do szkoły na dzieci czekały kolejne niespodzianki: kolorowe balony i słodycze zapakowane w kształcie torta z sztucznym zimnym ogniem. Panie po wygaśnięciu świeczki z sztucznymi ogniami życzyły dzieciom „Miłego Dnia Przedszkolaka” i częstowały słodyczami. Był to miły i radosny dzień dla wszystkich uczestników spotkania, który na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA - ODDZIAŁY 3 i 4 LATKÓW
25września w naszym przedszkolu po raz pierwszy odbył się Dzień Przedszkolaka. Tego dnia dzieci oraz pracownicy przedszkola ubrali się w odświetnie na galowo, aby uczcić tak ważne dla przedszkolaków święto. Sale również miały świąteczny wystrój. Były udekorowane kolorowymi balonami i serpentynami. Rano dzieci powitała wesoła muzyka z piosenkami przedszkolnymi. W salach po śniadaniu średniaki otrzymały odznaki z napisem „Odznaka super przedszkolaka” Odznaki te na kolorowych tasiemkach niczym medale zdobiły ich odświętne stroje. Najmłodsze czyli maluszki otrzymały opaski na głowę z napisem „Dzień przedszkolaka” .Wszystkie przedszkolaki ponadto otrzymały dyplomy. Po śniadaniu w doskonałych humorach wszystkie średniaki zebrały się na dywanie. Po krótkiej pogadance na temat Dnia Przedszkolaka, dzieci odśpiewały piosenkę „Hymn przedszkolaka”. Następnie zostały zaproszone do wspólnej zabawy wraz z przyniesionymi przez siebie pluszakami. Przedszkolaki m.in. śpiwały i tańczyły ze swomi maskotkami, stroiły swoje pluszki, przedstawiały swoich ulubieńców kolegom i koleżankom, a także zmagały się z balonami, które musiały pękać ściskane pupą przez dzieci. Radość, śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Uroczystość uświetniły słodycze zapakowane na kształt torta z sztucznymi, zimnymi ogniami. Panie po wygaśnięciu świeczki z sztucznymi ogniami życzyły dzieciom „Miłego Dnia Przedszkolaka” i czestowały słodyczami. Na zakończenie imprezy każda z grup pozowała do pamiątkowego zdjęcia. O godzinie 11.00 dzieci wyruszyły z przedszkola w marszu tryumfalnym z kolorowym transparentem i balonami. Barwny korowód wzbudził zainteresowanie przechodniów i okolicznych mieszkańców. Przedszkolaki z dumą informowały o swoim święcie. W naszym przedszkolu święto dzieci dostarczyło im wielu miłych wrażeń i na pewno będą je długo i ciepło wspominać. Radość i uśmiech na twarzach przedszkolaków to również nasza satysfakcja, pracowników przedszkola. Myślimy, że Dzień Przedszkolaka na stałe zagości w harmonogramie imprez przedszkolnych i będzie corocznie hucznie obchodzony.
WYCIECZKA DO SKLEPU
23 września 2014 roku dzieci z oddziału 5,6 latków uczestniczyły w wycieczce do sklepu "Lewiatan" w Pawlikowicach. Celem wycieczki było poznanie pracy w sklepie, sposobu układania warzyw na straganie, wygladu mniej znanych warzyw i owoców oraz prowadzenie obserwacji sprzedaży warzyw. Podczas wycieczki dzieci zakupiły potrzebne warzywa do zajęć teatralnych. Przedszkolaki chętnie dzieliły się doświadczeniami i wrażeniami z wycieczki. Dzieci dziękują pracownikom sklepu za możliwość zapoznania się z asortymentem i pracą sprzedawcy oraz za miłą obsługę.